Sony STR-ZA1000ES - Service Manual
Sony STR-ZA1000ES
126 pages
Sony Corporation
Published by Sony Techno Create Corporation
SPECIFICATIONS
MULTI CHANNEL AV RECEIVER
2014K33-1
Canadian Model
Ver. 1.1 2014.11
Note:
Be sure to keep your PC used for service and
checking of this unit always updated with the
latest version of your anti-virus software.
In case a virus affected unit was found during
service, contact your Service Headquarters.
AUDIO POWER SPECIFICATIONS
POWER OUTPUT AND TOTAL HARMONIC DISTORTION:
With 6 ohm loads, both channels driven, from 20 – 20,000 Hz; rated
100 watts per channel minimum RMS power, with no more than 0.09%
total harmonic distortion from 250 milliwatts to rated output.
Amplifier section
POWER OUTPUT
1) 2)
Rated Power Output at Stereo Mode
(6 ohms 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%): 100 W + 100 W
Reference Power Output at Stereo Mode
(8 ohms 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%): 80 W + 80 W
Reference Power Output
(6 ohms 1 kHz, THD 0.9%)
FRONT: 120 W + 120 W
CENTER: 120 W
SURROUND: 120 W + 120 W
SURROUND BACK: 120 W + 120 W
Reference Power Output
(8 ohms 1 kHz, THD 0.9%)
STR-ZA3000ES
FRONT: 110 W + 110 W
CENTER: 110 W
SURROUND: 110 W + 110 W
SURROUND BACK: 110 W + 110 W
STR-ZA2000ES
FRONT: 100 W + 100 W
CENTER: 100 W
SURROUND: 100 W + 100 W
SURROUND BACK: 100 W + 100 W
Reference Power Output at Surround Mode
3)
(6 ohms, 1 kHz, THD 0.9%)
150 W per channel
1) Measured under the following conditions:
Power requirements: 120 V AC, 60 Hz
2) Depending on the sound field settings and the source, there may be
no sound output.
3) Reference power output for front, center, surround, surround back
speakers.
Frequency response
4)
Inputs (Analog)
4) When “2ch Analog Direct” is being used.
Inputs (Digital)
Outputs
SA-CD/CD, TV, AUX, VIDEO 10 Hz – 100 kHz
± 3 dB
SA-CD/CD, TV, AUX, VIDEO Sensitivity: 150 mV
Impedance: 50 kohms
S/N
4)
: 105 dB (A, 20 kHz LPF, 500 mV)
IN (BD
/DVD) (Coaxial) Impedance: 75 ohms
S/N: 96 dB (A, 20 kHz LPF)
S/N: 96 dBIN 1 (AUX), IN 2 (TV) (Optical)
(A, 20 kHz LPF)
ZONE2, ZONE 3 (AUDIO OUT)
Impedance: 1 kohm
FRONT L/R, CENTER, SURROUND L/R,
SURROUND BACK L/R
, SUBWOOFER
Voltage: 2 V
Voltage: 2 V
Impedance: 1 kohm
STR-ZA2000ES/STR-ZA1000ES
Voltage: 2 VSUBWOOFER
Impedance: 1 kohm
FM tuner section
Tuning range
87.5 MHz – 108.0 MHz
Antenna (aerial)
FM wire antenna (aerial)
Antenna (aerial) terminals
75 ohms, unbalanced
AM tuner section
Antenna (aerial)
Loop antenna (aerial)
Video section
Inputs/Outputs
Video: 1 Vp-p, 75 ohms
COMPONENT VIDEO:
Y: 1 Vp-p, 75 ohms
P
B
: 0.7 Vp-p, 75 ohms
P
R
: 0.7 Vp-p, 75 ohms
80 MHz HD Pass Through
HDMI Video
Input/Output (HDMI Repeater block)
All HDMI IN/OUT jacks support 4K resolution.
The following HDMI jacks support High-bandwidth Digital Content
Protection System Revision 2.2 (HDCP 2.2).
HDMI IN 2/IN 3, HDMI OUT A/OUT B
STR-ZA2000ES/STR-ZA1000ES
HDMI IN 2, HDMI OUT A
Tuning scale Tuning range
10 kHz step 530 kHz – 1,710 kHz
9 kHz step 531 kHz – 1,710 kHz
*1
YCbCr 4:2:0/Supported 8-bit only
*2
Supported 8-bit only
Format 2D
3D
Frame
packing
Side-by-
Side (Half)
Over-Under
(Top-and-
Bottom)
4096 × 2160p @ 59.94/60 Hz
*1
4096 × 2160p @ 50 Hz
4096 × 2160p @ 23.98/24 Hz
*2
3840 × 2160p @ 50 Hz
3840 × 2160p @ 25 Hz
1920 × 1080p @ 50 Hz
1920 × 1080p @ 25 Hz
1920 × 1080i @ 59.94/60 Hz
1920 × 1080i @ 50 Hz
1280 × 720p @ 50 Hz
720 × 576p @ 50 Hz
General
Power requirements
120 V AC, 60 Hz
Power consumption
290 W
Power consumption (during standby mode)
0.3 W (When “Control for HDMI,” “Pass Through,” “Network
Standby,” and “External Control” are set to “Off,” and the power for
zone 2/zone 3 is turned off.)
Dimensions
430 mm × 174 mm × 410 mm (17 in × 6