Strong SRT 32HB5203 - User Manual
Strong SRT 32HB5203
21 pages
Loading...
User Manual
Bedienungsanleitung
Manuel ulisateur
Manuale utente
Manual do Ulizador
Инструкции за употреба
Руководство пользователя
Посібник користувача
Användar Manual
Uživatelská příručka
Navodila za uporabo
Korisnički priručnik
Uputsvo za rukovanje
Používateľská príručka
Használa útmutató
Käyöohje
Brukermanual
Manual del Usuario
Gebruiksaanwijzing
Brugervejledning
Manual de Ulizare
Instrukcja obsługi
SMART TV with DVB-T2/C/S2
SRT 32HB5203
SRT 40FB5203
Questions and Answers
  • D
    Diana CollinsAug 19, 2025
    What to do if my Strong Smart TV has no picture but normal sound?
    • R
      Ryan MooreAug 19, 2025
  • C
    Christopher HoffmanAug 22, 2025
    How to fix snowy dots, blocking, and interference on Strong SRT 32HB5203 Smart TV?
    • W
      William MillerAug 22, 2025
  • J
    Jeffrey MosesAug 25, 2025
    What to do if my Strong SRT 32HB5203 Smart TV has picture but no sound?
    • V
      Vicki BrownAug 25, 2025
  • M
    meghanbowersAug 27, 2025
    Why does my Strong SRT 32HB5203 Smart TV have a ghost image?
    • J
      Jeffrey LewisAug 27, 2025
  • A
    Angela MillerAug 30, 2025
    Why is my Strong SRT 32HB5203 Smart TV remote control not working?
    • M
      Monica WarnerAug 30, 2025
  • D
    Dakota RobertsSep 2, 2025
    How to troubleshoot no picture and no sound on Strong SRT 32HB5203 Smart TV?
    • S
      Sheila WilliamsSep 2, 2025
    Misty BrightSep 4, 2025
    Why is my Strong SRT 32HB5203 video playback causing picture freeze?
    • R
      Robert BradshawSep 4, 2025
    Jacob WattsSep 7, 2025
    How to fix no colour on Strong SRT 32HB5203 Smart TV?
    • I
      Isaiah GonzalezSep 7, 2025
  • S
    Suzanne HarmonSep 10, 2025
    What causes unorderly ripples on Strong Smart TV picture?
    • G
      Gregory WhiteSep 12, 2025
    Shelley FletcherSep 13, 2025
    Why does my Strong Smart TV have bad picture during heavy rain?
    • W
      william50Sep 13, 2025
Overview
Function Description:
Important Technical Specifications:
  • Audio Output: 32" model: 5 W + 5 W; 40" model: 8 W + 8 W.
  • Channel Coverage:
    • DVB-T2: 174 MHz-230 MHz; 470 MHz-860 MHz
    • DVB-C: 113-858 MHz
    • DVB-S2: 950 MHz-2150 MHz
  • System: DTV: DVB-T2, DVB-S2, DVB-C; ATV: PAL/SECAM (BG/DK/I); AV: PAL, NTSC.
  • Connectors (32 & 40 inch): 1 x ANT/CABLE IN, 1 x SAT IN, 1 x CI+, 2 x HDMI, 2 x USB, 1 x LAN (RJ-45), 1 x S/PDIF (coax.), 1 x AV IN 3.5 mm, 1 x HEADPHONES.
  • Operating Voltage: 180~240 V AC 50/60 Hz.
  • Power Consumption:
    • 32" model: max. 50 W, typ. 31 W
    • 40" model: max. 75 W, typ. 60 W
  • Power Consumption in Standby: 32", 40": ≤ 0.5 W.
  • Operating Temperature: +5 °C ~ +35 °C.
  • Storage Temperature: -15 °C ~ +45 °C.
  • Operating Humidity: 20% ~ 80% RH, non-condensing.
  • Storage Humidity: 10% ~ 90% RH, non-condensing.
  • Dimensions (WxHxD) in mm:
    • 32" model: 732 x 479 x 174
    • 40" model: 905 x 570 x 211
  • Net-weight:
    • 32" model: 4.2 kg
    • 40" model: 6.2 kg
  • USB Terminal: Provides a maximum of 500 mA.