Sub-Zero IT-36CIID - Custom Panels
Sub-Zero IT-36CIID
44 pages
Loading...
10
Sub-Zero Customer Care 800.222.7820
Custom Panels
For integrated models, custom door panels and handle
hardware must be installed. Stainless steel panels are
available through an authorized Sub-Zero dealer. For local
dealer information, visit the nd a showroom section of our
website, subzero.com.
The thickness of the custom panel can vary. A minimum
/8" (16) thick panel is required, but the thickness can be
increased provided it does not exceed the maximum panel
weight indicated in the chart below. The depth of each
integrated model is 24"
(610). Allow for panel thickness when
planning the nished opening depth.
PANEL REQUIREMENTS
PANEL WEIGHT MAX
18" Column 45 lb (20 kg)
24" Column 60 lb (27 kg)
30" Column 75 lb (34 kg)
36" Column 75 lb (34 kg)
PANEL WEIGHT MAX
30" Tall (door) 50 lb (22 kg)
36" Tall (door) 60 lb (27 kg)
Drawer 15 lb (7 kg)
PANEL THICKNESS MIN
All Panels
5
/8" (16)
Reveals between panels can vary,
1
/8" (3) reveals are typical.
CAUTION
When installing a panel thicker than 1" (25), the 90° stop