Sub-Zero IT-36CIID - Electrical; Plumbing
Sub-Zero IT-36CIID
44 pages
Loading...
subzero.com
5
SITE PREPARATION
Electrical
Installation must comply with all applicable electrical codes.
The electrical supply must be located within the shaded
area shown in the illustration and chart below. A separate
circuit, servicing only this appliance is required. A ground
fault circuit interrupter (GFCI) is not recommended and may
cause interruption of operation.
The electrical outlet must be positioned with the grounding
prong to the right of the thinner blades.
CAUTION
The outlet must be checked by a qualied electrician to
be sure that it is wired with the correct polarity. Verify
that the outlet is properly grounded.
WARNING
Do not use an extension cord, two-prong adapter or
remove the power cord ground prong.
ELECTRICAL REQUIREMENTS
Electrical Supply 115 VAC, 60 Hz
Service 15 amp
Receptacle 3-prong grounding-type
ELECTRICAL SUPPLY LOCATION
WIDTH A
18" Models 6" (152)
24" Models 9
1
/2" (241)
27" Models 11" (279)
30" Models 12
1
/2" (318)
36" Models 15
Plumbing
Installation must comply with all applicable plumbing codes.
The water supply line should be located within the shaded
area shown in the illustration below. The water supply line
should be connected to the house supply with an easily
accessible shut-off valve. Do not use self-piercing valves.
The water supply line must be ush to the oor and not
interfere with installation of the anti-tip bracket.
Column and tall models with an ice maker or water dis-
penser feature a water ltration system. An in-line lter is
required for drawer models with an ice maker when water
conditions have a high sediment content.
A reverse osmosis system can be used provided there is
constant water pressure of 35–120 psi
(2.4–8.3 bar) supplied
to the unit at all times. In this application, the water ltra-
tion system must be bypassed. Refer to water lter bypass
on page 15. A copper line is not recommended for this
application.
PLUMBING REQUIREMENTS
Water Supply Line
/4" OD copper, braided
stainless steel or PEX tubing
Water Pressure 35–120 psi
(2.4–8.3 bar)
Excess Water Line for Connection 36" (914)
WATER SUPPLY LOCATION
WIDTH A
18" Models 3" (76)
24" Models 5
30" Models 6" (152)
36" Models 9" (229)
A
/4" (6)
/4" (6)
4
/4"
(108)
/2"
(114)
FLOOR
LEFT SIDE
OF OPENING
Electrical supply location.
3" (76)
6" (152)