Sub-Zero IT-36CIID - Opening Dimensions
Sub-Zero IT-36CIID
44 pages
Loading...
4
Sub-Zero Customer Care 800.222.7820
SITE PREPARATION
Opening Dimensions
INTEGRATED MODELS
25"
(635)
OPENING
DEPTH
W
OPENING WIDTH
H
OPENING
HEIGHT
NOTE:
3
/2" (89) finished returns will be visible and should be finished to match cabinetry.
SIDE
VIEW
TOP VIEW
FRONT VIEW
3
/2" (89)
FINISHED
RETURN
FRAMELESS CABINETRY
/4"
(19)
TYPICAL
/2" (89)
FINISHED
RETURN
FILLER
FRAMED CABINETRY
W W
OPENING DIMENSIONS
COLUMN W H
IC-18FI 18" (457) 84" (2134)
IC-24R, IC-24FI 24" (610) 84" (2134)
IC-30R(ID), IC-30FI 30" (762) 84" (2134)
IC-36R(ID) 36" (914) 84" (2134)
TALL W H
IT-30R(ID), IT-30FI, IT-30CI(ID) 30" (762) 84" (2134)
IT-36R(ID), IT-36CI(ID) 36" (914) 84" (2134)
DRAWER W H
ID-24R, ID-24F(I) 24" (610) 34
1
/2" (876)
ID-27R 27" (686) 34
1
/2" (876)
ID-30R(P), ID-30F(I), ID-30C(I) 30" (762) 34
ID-36R(P), ID-36C(I) 36" (914) 34
The depth of each integrated model is 24" (610). Allow for
panel thickness when planning the nished opening depth.
A minimum 3
/2" (89) nished return is required on all sides
of the opening. Framed cabinets will require additional
nished ller material behind the face frame for a proper
installation. Refer to the illustration.
DUAL INSTALLATION
When installing two units side by side in a dual installa-
tion, the opening width is the width of the two units added
together. A dual installation kit will be required for this instal-
lation. If a dual installation kit is not specied, a minimum
2"