Technics SL-PG200A
34 pages
Loading...
SL-PG200A
Measuring
Instruments
Playability
test
disc
(SZZP1054C).
Dual-beam
oscilloscope
with
bandwidth
of
30MHz
or
Normal
disc.
better
(with
EXT
trigger
and
1:
probe).
(1)
LASER
POWER
ADJUSTMENT
Connect
the
oscilloscope’s
CH1
probe
across
and
(—)
of
R3501
(Resistor)
on
the
servo
P.C.B.
2.
Switch
player
power
ON,
play
track
No.
test
(SZZP1054C).
3.
Adjust
VR3520
so
that
voltage
is
—50+2mV.
Oscilloscope
setting:
[
r
VOLT
cee
20mV
SWEEP............
0.2msec.
INPUT..........0..
DC
4
FOCUS
OFFSET
ADJUSTMENT
Connect
oscilloscope’s
CH1
across
R3562
(Resistor)
Jumper
(—)
servo
P.C.B.
2.
Switch
player
play
track
No.
3.
Adjust
VR3569
until
signal
amplitude
become
in
center
400mV.
setting:
VOLT
eee
200mV
SWEEP............
5msec
INPUT.............
DC
CHECK
OPERATION
AFTER
Checking
Skip
Search
Playability
check
by
an
ordinary
musical
program
0.7mm
black
dot
0.7mm