THOMSON 55QA2S13 - 1.2. General Safety Warnings; 1.3. Wall Mounting Guidelines
THOMSON 55QA2S13
30 pages
Loading...
4
1.2. Warning
in just 2 hours and can lead to death.
the product and keep it away from children.
attention.
avoided by taking simple precautions such as:
ALWAYS use feet or stands or mounting methods recommended by the manufacturer of the television set.
ALWAYS use furniture that can safely support the television set.
ALWAYS ensure the television set is not overhanging the edge of the supporting furniture.
NEVER place a television set in an unstable location.
the furniture and the television set to a suitable support.
supporting furniture.
television or furniture on which the television is placed.
The equipment is only suitable for mounting at heights ≤2 m.
applied.
(galvanic isolator).
1.3. Wall mounting warnings
Read the instructions before mounting your TV on the wall.
The wall mount kit is optional. You can obtain from your local dealer, if not supplied with your TV.
Do not install the TV on a ceiling or on an inclined wall.
Use the specied wall mounting screws and other accessories.
Tighten the wall mounting screws rmly to prevent the TV from fall. Do not over-tighten the screws.
product appearance. Product design and specications may be changed without notice.
W (mm) H (mm) D (mm) L (mm)
24” 100 100 4 (M4) 6
32” 100 100 6 (M6) 8
40” 200 200 6 (M6) 8
43” 200 200 6 (M6) 8
50” 200 200 6 (M6) 8
55” 200 200 6 (M6) 10
65” 200 200 6 (M6) 10
75” 400 200 8 (M8) 12
85” 500 400 8 (M8) 12