Behringer Modulizer PRO DSP1200P - 6.6 Specifications
Behringer Modulizer PRO DSP1200P
42 pages
Loading...
41
E
6.6 Specifications
Analog Inputs
Connectors XLR and 1/4" jack
Type RF filtered, servo balanced input
Impedance 60 kOhms balanced, 30 kOhms unbalanced
Nominal Operating Level -10dBV to +4dBu
Max. Input Level +16dBu at +4dB nominal level, +2dBV at -10dBV nominal level
Analog Outputs
Connectors XLR and 1/4" jack
Type Electronically servo-balanced output stage
Impedance 60 Ohms balanced, 30 Ohms unbalanced
Max. Output Level +16dBu at +4dB nominal level, +2dBV at -10dBV nominal level
System specifications
Bandwidth 20 Hz to 20 kHz, +0/-3dB
Noise >94dBu, unweighted, 20 Hz to 20 kHz
THD 0.0075 % typ. @ +4dBu, 1 kHz, Gain 1
Crosstalk < -76dBu
MIDI Interface
Type 5-Pin-DIN-Socket IN / OUT / THRU
Digital Processing
Converters 20-bit Sigma-Delta, 64/128-times Oversampling
Sampling Rate 46,875 kHz
Display
Type 2 ½-digit numeric LED-Display
Power Supply
Mains Voltages USA/Canada ~ 120 V AC, 60 Hz
U.K./Australia ~ 240 V AC, 50 Hz
Europe ~ 230 V AC, 50 Hz
General Export Model ~ 100-120 V AC, ~ 200-240 V AC, 50-60 Hz
Fuse 100-120 V AC: 125 mA (slow-blow)
200-240 V AC: 63 mA (slow-blow)
Power Consumption 10 Watts
Mains Connection Standard IEC receptacle
Physical
Dimensions (H * W * D) 1 3/4 (44.5 mm) * 19 (482.6 mm) * 7 1/2 (190.5 mm)