Black+Decker BDCDE120C
Loading...
22 • ENGLISH
f Hold the drill firmly with two hands to control its
twisting action.
f DO NOT CLICK THE TRIGGER OF A STALLED
DRILL OFF AND ON IN AN ATTEMPT TO START IT.
DAMAGE TO THE DRILL CAN RESULT.
f Minimize stalling on break through by reducing
pressure and slowly drilling through the last part of
the hole.
f Keep the motor running while pulling the bit out of a
drilled hole. This will help reduce jamming.
f Make sure switch turns drill on and off.
Drilling in wood
Holes in wood can be made with the same twist drill bits
used for metal or with spade bits. These bits should be
sharp and should be pulled out frequently when drilling to
clear chips from the flutes.
Drilling in metal
Use a cutting lubricant when drilling metals. The exceptions
are cast iron and brass which should be drilled dry. The
cutting lubricants that work best are sulfurized cutting oil
or lard oil.
MAINTENANCE
Your BLACK+DECKER tool has been designed to operate
over a long period of time with a minimum of maintenance.
Continuous satisfactory operation depends upon proper
tool care and regular cleaning. Your charger does not
require any maintenance apart from regular cleaning.
Warning! Before performing any maintenance on the
tool, remove the battery from the tool. Unplug the charger
before cleaning it.
f Regularly clean the ventilation slots in your tool and
charger using a soft brush or dry cloth.
f Regularly clean the motor housing using a damp
cloth. Do not use any abrasive or solvent-based cleaner.
f Regularly open the chuck and tap it to remove any
dust from the interior.
¡Important! To ensure product SAFETY and
RELIABILITY, repairs, maintenance and adjustment
(other than those listed in this manual) should be performed
by authorized service centers or other qualified organizations,
always using identical replacement parts. Unit contains no
user service able parts inside.
ACCESSORIES
Recommended accessories for use with your tool are
available at extra cost from your local dealer or authorized
service center.
Warning! The use of any accessory not recommended
for use with this tool could be hazardous.
PROTECTING THE ENVIRONMENT
Separate collection. This product must not
be disposed of with normal household waste.
Should you find one day that your
BLACK+DECKER product needs replacement,
or if it is of no further use to you, do not dispose
of it with household waste. Make this product
available for separate collection.
Separate collection of used products and
packaging allows materials to be recycled and
used again. Re-use of recycled materials helps
prevent environmental pollution and reduces the
demand for raw materials. Local regulations may
provide for separate collection of electrical
products from the household, at municipal waste
sites or by the retailer when you purchase a new
product.
SPECIFICATIONS BDCDE120C
Voltaje 20 V MAX*
No-load speed 0 - 800/min (rpm)
Torque 25Nm (18,4 ft-lb)
Chuck 3/8” (10mm)
CHARGER
Output voltage 8 V - 20 V
Input voltage
AR 220V ~ 50Hz
B2C 220V ~ 50/60Hz
B3 120V ~ 60Hz
BR 127V/220V ~ 60Hz
Current 400 mA
Charge time 3 - 4hr
BATTERY LD120BAT
Voltage 20 V MAX*
Capacity 1,5Ah
Type Lithium-Ion
* Maximum initial battery pack voltage
(Measured without a workload) is 20 volts.
Measured under a workload, nominal voltage is 18V.