BRP Evinrude E-Tec E175DPXSUF - Page 56
BRP Evinrude E-Tec E175DPXSUF
443 pages
Loading...
54
INSTALLATION AND PREDELIVERY
OUTBOARD INSTALLATION
Transom Drilling Locations
All models use the standard ABYC 4-Bolt mount-
ing pattern.
Transom drill fixture, P/N 434367 or P/N 385368,
may be used as a guide for correct hole place-
ment. If drill fixture is unavailable, refer to Drilling
and Hardware Diagrams on p. 55 for measure-
ments.
Position drill fixture on top of transom or bracket
and align indicator points with centerline.
The indicators are affected by the squareness of
the top edge of the transom. If either side of the
fixture must be raised more than ¼ in. (6 mm)
above the transom's top surface to make both
indicators align, the transom must be modified.
IMPORTANT: DO NOT assume that the top
edge of the transom is straight. Position the drill
fixture based on measurements aligning it to the
bottom of the hull.
IMPORTANT: Maintain at least 1.75 in. (45 mm)
of transom surface above the top mounting bolts.
Make sure that the proposed mounting hole loca-
tions will provide adequate clearance for mounting
bolts and washers.
Check the inside area of the transom for obstruc-
tions prior to drilling mounting holes.
Check transom height(s) at centerlines prior to
drilling any mounting holes.
Drill four ½ in. (13 mm) mounting holes in the