Ebyte E32-433T20D - Overview; Introduction; Features
Ebyte E32-433T20D
21 pages
Loading...
Chengdu Ebyte Electronic Technology Co,;Ltd E32-433T20DC user manual
Copyright ©2012–2019Chengdu Ebyte Electronic Technology Co.,Ltd. 3
1. Overview
1.1 Introduction
E32-433T20DC is a wireless serial port module
(UA RT) based on SEMTECH's SX1278 RF chip. It has
multip le transmission modes, working in the
410M Hz~441MHz, (default 433MHz), LoRa spread
spectrum technology,
SX1278 features LoRa ™, which will bring longer
and consistency, its precision is lower than the widely adopted 10ppm. E32-433T20DC is in stable bulk production and
increases the reliability and transmitting efficiency.
E32-433T20DC strictly follows design standards of FCC, CE, CCC and meets various RF certification
requirements for exporting.
1.2 Features
Communication distance tested is up to 3km
Maximum transmission power of 100mW, software multi-level adjustable
Support the global license-free ISM 433 MHz band
Support air date rate of 0.3kbps19.2kbps
Support new generation LoRa technology based on SX1262
Low power consumption for battery supplied applications
Support 3.3V~5.5V power supply, power supply over 5.0 V can guarantee the best performance
Industrial grade standard design, support -40 ~ 85 °C for working over a long time