Ebyte E32-433T30D - Overview; Introduction; Features
Ebyte E32-433T30D
22 pages
Loading...
Bhe
Chengdu
Ebyte
Electronic
Technology
Co,Ltd
E32-433T30D
user
manual
1.
Overview
1.1
Introduction
E32-433T30D
is
a
wireless
serial
port
module
(UART)
based
on
SEMTECH's
SX1278
RF
chip.
It
has
multiple
transmission
modes,
working
in
the
=
43373
(an)
410MHz~441MHz,
(default
433MHz),
LoRa
spread
¢
E32
#0
EBYTE
u.
EE
~
spectrum
technology,
o
Ei
v
C
x
SX1278
features
LoRa™,
which
will
bring
longer
NE
Oo
SN:
Made
in
China
communication
distance,
and
has
the
advantages
of
~r
Manufacturer:
ol
FCC
ID:
2ALPH-E32
°
concentrated
power
density,
meanwhile
it
a
very
strong
confidentiality.
E32-433T30D
is
stable
bulk
production
and
are
widely
applied
utility
meters,
IoT
renovation,
smart
home,
etc.
modules
feature
data
encryption
compression.
data
transmitted
air
features
randomness.
air
Rate
(Default
2.4kps).
encryption-decryption
algorithm
makes
interception
meaningless.
compression
enables
shorter
transmitting
time and
lower
rate
of
being
interfered,
which
increased
reliability
transmitting
efficiency.
1.2
Communication
distance
tested
up
to
8km
Maximum
transmission
power
1W,
software
multi-level
adjustable;
Support
global
license-free
ISM
433MHz
band;
Support
date
0.3kbps~19.2kbps;
new
generation
Low
consumption
for
battery
supplied
applications;
3.3V~5.2V