Hitachi FDV16VB2 - Functional Description; Name of Parts; Specifications
Hitachi FDV16VB2
44 pages
Loading...
English
9
FUNCTIONAL DESCRIPTION
NOTE:
The information contained in this Instruction Manual is designed to assist you in the
safe operation and maintenance of the power tool.
NEVER operate, or attempt any maintenance on the tool unless you have first read and
understood all safety instructions contained in this manual.
Some illustrations in this Instruction Manual may show details or attachments that differ
from those on your own power tool
NAME OF PARTS
Fig. 1
SPECIFICATIONS
Motor Single Phase, Series Commutator Motor
Power source Single Phase 120V AC 60 Hz
Current 5 A
Reversible Yes
No-load speed 0–2900/min
Drill chuck capacity 1/2" (13mm)
Steel 1/2" (13mm)
Capacity Concrete 5/8" (16mm)
Wood 1" (25mm)