Huawei UPS5000-E - Page 35
Huawei UPS5000-E
300 pages
Loading...
UPS5000-E-(50 kVA-300 kVA)
User Manual (50 kVA Power Modules)
2 Overview
Huawei Proprietary and Confidential
Copyright © Huawei Technologies Co., Ltd.
Figure 2-14 Bypass module
(1) Positioning lock
(2) Cold start button
(3) Run indicator
(4) Alarm indicator
(5) Fault indicator
(6) Ready switch
(7) Signal port
(8) Input and output ports
(9) Crowbar
Functions
The bypass module supplies power in the following cases:
If the UPS is set to ECO mode and the bypass voltage is within the specified range, the UPS
works in bypass mode.
If the power module overload times out, the UPS transfers to bypass mode.
Both the active and standby ECMs are abnormal.
The system fails to run properly and transfers to bypass mode.
A manual operation is performed to transfer to bypass mode.
Specifications
Dimensions (H x W x D): 130 mm x 420 mm x 500 mm