JVC RX-DP10VBK - Page 2
JVC RX-DP10VBK
132 pages
Loading...
RX-DP10VBK/RX-DP10VSL
RX-DP10RSL
1-2
should be performed by qualified personnel only.
other hazards.
observed, and it should be confirmed that they have been returned to normal, after re-assembling.
5. Leakage current check (Electrical shock hazard testing)
product is safe to operate without danger of electrical shock.
Do not use a line isolation transformer during this check.
path to the chassis, to a known good earth ground. Any leakage current must not exceed 0.5mA AC (r.m.s.).
Alternate check method
Plug the AC line cord directly into the AC outlet. Use an AC voltmeter having, 1,000 ohms per volt or more
sensitivity in the following manner. Connect a 1,500 10W resistor paralleled by a 0.15 F AC-type capacitor
between an exposed metal part and a known good earth ground.
Measure the AC voltage across the resistor with the AC
voltmeter.
Move the resistor connection to each exposed metal part,
particularly any exposed metal part having a return path to
the chassis, and measure the AC voltage across the resistor.
Now, reverse the plug in the AC outlet and repeat each
measurement. Voltage measured any must not exceed 0.75 V
AC (r.m.s.). This corresponds to 0.5 mA AC (r.m.s.).
1. This equipment has been designed and manufactured to meet international safety standards.
3. Repairs must be made in accordance with the relevant safety standards.
4. It is essential that safety critical components are replaced by approved parts.
5. If mains voltage selector is provided, check setting for local voltage.
Good earth ground
Place this
probe on
each exposed
metal part.
AC VOLTMETER
(Having 1000
ohms/volts,
or more sensitivity)
1500 10W
0.15 F AC TYPE