KitchenAid KBLC36FMS00
68 pages
Loading...
All factory parts are available through your KitchenAid dealer or
by calling KitchenAid Parts and Accessories at 1-800-442-9991.
In Canada, call 1-800-807-6777.
Factory Door Panel Kits
Four kits containing colored acrylic or stainless steel door and
top grille panels are available. Follow the kit instructions for
installing the panels.
NOTE: Panel kits are not required for factory-installed stainless
steel panel models.
Color 36" (91 cm}
White #2300072
Black #2300073
Stainless Steel #2300074
Classic and Architecf Series
72" (183 cm) Top Grille Panel Kit
72" (183 cm) wide Top Grille Panel Kits are available. These kits
allow 2 units (one left-hand swing and one right-hand) to be
installed side by side with a single grille.
Color 72" (183 cm)
White #2300075
Black #2300076
Stainless Steel (Classic Series) #2300077
Stainless Steel (Architect ®Series) #2302797
Overlay #2300078
Extended Door Handle Kits
Use extended door handles when additional finger clearance is
needed between the door handles and custom panel. Follow the
kit instructions for installing the door handles.
Color Left-Hand Right-Hand
Swing Swing
White (Classic #4396119 #8171424
Series)
Black (Classic #4396116 #8171427
Series)
Stainless Steel #4396118 #8171425
(Classic Series)
Matte Aluminum #4396120 #8171423
Etched (Classic
Matte Aluminum #4396718
(Overlay Series)
S
If you plan to install custom wood panels, you will need to create
the panels yourself or consult a qualified cabinetmaker or
carpenter. See dimension drawings for panel specifications.
IMPORTANT: Panels weighing more than recommended may
cause damage to your refrigerator.
NOTE: Dimensions shown have a (_+)1/16"(1.5 mm) tolerance.
Panels that are more than 1/4"(6.35 mm) thick must be routed. If
panels are less than 1/4"(6.35 mm) thick, install a filler panel
between the door and the decorative panel.
Top Grille Panel
The top panel should not weigh more than 10 Ibs (4.5 kg).
341/2" ---}_1
(87,63 cm)
Refrigerator and Freezer Panels
The freezer panel should not weigh more than 30 Ibs (13 kg). The
refrigerator panel should not weigh more than 50 Ibs (22 kg).
341/4 ''
(87 cm)
_-_ (87 cm)
49"