KitchenAid KBLC36FMS02
68 pages
Loading...
11
Overlay Series Custom Panels
Custom overlay panels allow you to blend the exterior of your
refrigerator into the overall kitchen décor and to use custom
handles for additional design flexibility.
The custom panels must have backer panels attached in order to
mount them to the refrigerator. It is most common to work with
three panels, as shown in the following graphic: a decorative
overlay panel, a ¹/" (3.18 mm) spacer panel or spacer strips and a
¹/" (6.35 mm) backer panel.
In some cases, your cabinet manufacturer may choose to work
with one panel routed for the different dimensions. Follow these
panel dimension and placement instructions to be sure that the
custom overlay panels will fit properly.
IMPORTANT:
The weight of the refrigerator door overlay panel cannot
exceed 50 lbs (23 kg).
The weight of the freezer drawer overlay panel cannot exceed
30 lbs (13.5 kg).
The weight of the top grille overlay panel cannot exceed
10 lbs (4.5 kg).
To minimize panel weight, you may use 2" (5.08 cm) spacer strips
around the perimeter in place of full-sheet solid spacer panels.
The spacer strips must be set in at least 1" (2.54 cm) from the top,
bottom and side edges of the backer panel. If you use spacer
strips, it is also recommended that you use two 2" (5.08 cm) strips
horizontally centered for added support.
NOTE: For the grille and the door panels to be flush, the overlay
door panel should be ¹⁄₄" (6.35 mm) thicker than the overlay grille
panel.
Classic, Architect
®
, and Overlay Series
Factory Panels and Kits
All factory parts are available through your KitchenAid dealer or by
calling KitchenAid Parts and Accessories at 1-800-442-9991. In
Canada, call 1-800-807-6777.
Factory Door Panel Kits
Four kits containing colored acrylic or stainless steel door and top
grille panels are available. Follow the kit instructions for installing
the panels.
NOTE: Panel kits are not required for factory-installed stainless
steel panel models.
Overlay Panel
Spacer Panel
Backer Panel
5
/8" to
3
/4"
(15.88 to
19.05 mm)
1
/8"
(3.18 mm)
1
/4"
(6.35 mm)
1" minimum
(2.54 cm)
Door/Grille Trim
Spacer Panel
Offset Dimension
/8"
(3.18 mm)
Color 36" (91.4 cm)
White #2300072
Black #2300073
Stainless Steel #2300074
34
/
2"
(87.63 cm)
7
/
8"
(18.73 cm)
2"
Bottom Offset
1" (2.54 cm)
34
2" (87.63 cm)
2"
2"
49
8"
20
16"
50"
20
16"
16"
16"
Bottom Offset
7
16" (11.1 mm)
16" (1.6 mm)