KitchenAid KBLC36FMS02 - Product Dimensions; Door Swing Dimensions
KitchenAid KBLC36FMS02
68 pages
Loading...
8
Product Dimensions
Side View
The depth from the front of the top grille to the back of the
refrigerator cabinet is 25³⁄₈" (64.5 cm).
The power cord is 84" (213 cm) long.
The water line attached to the back of the refrigerator is 5 ft
(1.5 m) long. Height dimensions are shown with leveling legs
extended ¹⁄₈" (3 mm) below the rollers.
*When leveling legs are fully extended to 1¹⁄₄" (3.2 cm) below
rollers, add 1¹⁄₈" (2.9 cm) to the height dimensions.
Top View
Front View
Width dimensions were measured from trim edge to trim
edge.
Height dimensions are shown with leveling legs extended ¹⁄₈"
(3 mm) below the rollers.
Door Swing Dimensions
The location must permit the door to open to a minimum of 90°.
Allow 4¹⁄₂" (11.4 cm) minimum space between the side of the
refrigerator and a corner wall.
NOTE: More clearance may be required if you are using overlay
panels, custom handles, or extended handles on a Classic model.
To adjust the door swing, see “Adjust Doors.”
36" (91.4 cm) Models
25³⁄₈"
(64.5 cm)
23¹⁄₂"
(59.7 cm)
84" (213.4 cm)
Power Cord
*83³⁄₈"
(211.8 cm)
*3
¹⁄₂" (8.9 cm)
25³⁄₈"
(64.5 cm)
35¹⁄₄"
(89.5 cm)
*83³⁄₈"
110˚
90˚
23"
(58 cm)
51"
(130 cm)
59"