NOCO Genius GENIUSPRO50 - Detailed Charging Modes (1)
NOCO Genius GENIUSPRO50
45 pages
Loading...
Mode Explanation
Standby
No Power
(Peak Voltage Measured At 25°C, Amperage Rating Is Bulk Amperage When Above 0°C)
Press & Hold
(3 Seconds)
For charging 6-volt lead-acid batteries only, like Wet Cell, Gel Cell, Enhanced Flooded, Maintenance-Free and Calcium batteries. When selected, the 6V white
LED will illuminate.
7.25V | 50A | Up To 2000 AH Batteries
7.4V | 50A | Up To 2000 AH Batteries
Press & Hold
(3 Seconds)
7.3V | 50A | Up To 2000 AH Batteries
For charging 6-volt lithium iron phosphate (LiFePO4). When selected, the 6V Lithium blue LED will illuminate. For use on batteries with Battery Management
Systems (BMS) only.
14.5V | 50A | Up To 2000 AH Batteries
For charging 12-volt lead-acid batteries only, like Wet Cell, Gel Cell, Enhanced Flooded, Maintenance-Free and Calcium batteries. When selected, the 12V white
LED will illuminate.
14.8V | 50A | Up To 2000 AH Batteries
For charging 12-volt AGM batteries, which requires a higher than normal charging voltage. When selected, the 12V AGM white LED will illuminate.
14.6V | 50A | Up To 2000 AH Batteries
For charging 12-volt lithium iron phosphate (LiFePO4). When selected, the 12V Lithium blue LED will illuminate. For use on batteries with Battery Management
Systems (BMS) only.
29.0V | 50A | Up To 1000 AH Batteries
For charging 24-volt lead-acid batteries only, like Wet Cell, Gel Cell, Enhanced Flooded, Maintenance-Free and Calcium batteries. When selected, the 24V white