NOCO Genius GENIUSPRO50 - Detailed Charging Modes (2)
NOCO Genius GENIUSPRO50
45 pages
Loading...
EN
29.6V | 25A | Up To 1000 AH Batteries
For charging 24-volt AGM batteries, which requires a higher than normal charging voltage. When selected, the 24V AGM white LED will illuminate.
29.2V | 25A | Up To 1000 AH Batteries
For charging 24-volt lithium iron phosphate (LiFePO4). When selected, the 24V Lithium blue LED will illuminate. For use on batteries with Battery Management
Systems (BMS) only.
Force Mode
For charging batteries with a voltage lower than 1V. Press and Hold for five (5) seconds to enter Force Mode. The selected charge mode will then operate under
modes only: 12V, 12V AGM, 12V LITHIUM, 6V, 6V AGM, 6V LITHIUM, 24V, 24V AGM, and 24V LITHIUM.
50A (6V, 12V) | 25A (24V)
10A | Up to 400 AH Batteries
Press & Hold
(5 Seconds)
flash.
flash.
Up To 16V | 3A | Up To 2000 AH Batteries
Up To 32V | 1.5A | Up To 1000 AH Batteries
Up To 8V | 3A | Up To 2000 AH Batteries
[From Standby Press and Hold 3 Seconds while connected to battery]
[From Standby Press and Hold 5 Seconds while connected to battery, then toggle through modes]
[From Standby Press the 10A Mode Button while connected to battery]
Press & Hold
(3 Seconds)
(3 Seconds)
Converts to a DC power supply for powering any 12VDC device, like a tire inflator, oil changer, or as a memory retainer when replacing a battery. When selected,
a red LED will illuminate.
13.6V | Max 50A [Press and Hold 3 Seconds while NOT connected to battery]
Converts to a DC power supply for powering any 24V DC device, like a tire inflator, oil changer, or as a memory retainer when replacing a battery. When selected,
a red LED will illuminate.
27.2V | Max 25A
[Press and Hold 3 Seconds while NOT connected to battery]
Press the 10A
Mode Button
10A MODE