Panasonic CS-E24DKE - R410 A Tools
Panasonic CS-E24DKE
94 pages
Loading...
10.2.2. R410A Tools
1. Copper tube gauge for clearance adjustment
(used when flaring with the conventional flaring tool (clutch
type))
This gauge makes it easy to set the clearance for the
copper tube to 1.0-1.5 mm from the clamp bar of the
flaring tool.
2. Flaring tool (clutch type)
In the R410A flaring tool, the receiving hole for the
clamp bar is enlarged so the clearance from the clamp
bar can be set to 0-0.5 mm, and the spring inside the
tool is strengthened to increase the strength of the pipe-
expanding torque. This flaring tools can also be used
with R22 piping, so we recommend that you select it if
you are buying a new flaring tool.
3. Torque wrenches
4. Manifold gauge
Fig. 1 Copper tube gauge for clearance adjustment
Fig. 2 Flaring tool (clutch type)
Fig. 3 Torque wrenches
Table 5
Conventional wrenches R410A wrenches
For 1/4 (opposite side x torque) 17 mm x 18 N.m (180 kgf.cm) 17 mm x 18 N.m (180 kgf.cm)
For 3/8 (opposite side x torque) 22 mm x 42 N.m (420 kgf.cm) 22 mm x 42 N.m (420 kgf.cm)
For 1/2 (opposite side x torque) 24 mm x 55 N.m (550 kgf.cm) 26 mm x 55 N.m (550 kgf.cm)