Panasonic TH-42PV60A - Service Manual
Panasonic TH-42PV60A
149 pages
Loading...
© 2006 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. All
rights reserved. Unauthorized copying and
distribution is a violation of law.
TH-42PV60A
TH-42PV60H
TH-42PV60M
TH-42PV60MT
GP9DE Chassis
Plasma Television
Specifications
Power Source
A
C 220-240 V, 50 / 60 Hz
Power Consumption
Average use 341 W
Standby condition 0.3 W
Plasma Display panel
Drive method
A
Ctype
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio Max 10000:1
Visible screen size
(No. of pixels)
106 cmV
920 mm (W) × 518 mm (H) × 1,056 mm (diagonal)
786,432 (1,024 (W) × 768 (H)) [3,072 × 768 dots]
Sound
Speaker 12 cm × 6 cm × 2 pcs, 8 W
Audio Output 20 W (10 W + 10 W ), 10% THD
Headphones M3 (3.5 mm) Jack × 1
PC signals
V
GA, SVGA, XGA
SXGA (compressed)
Horizontal scanning frequency 31 - 69 kHz
V
ertical scanning frequency 59 - 86 Hz