Panasonic TH-65PF12EK - Specifications Manual
Panasonic TH-65PF12EK
3 pages
Loading...
TH-65PF12EK (
1
/
3
M090806
Product summary
Product specification
(Design and specifications subject to change without notice)
65˝ 1080p High Definition Plasma Display for professional use.
Equipped with three interchangeable slots-provide flexible and powerful system
solution by adding/exchanging wide variety of optional slot-in boards.
Available with various unique professional features-Weekly Command Timer, Dual
picture mode, Digital zoom, Built-in video wall image enlarger, etc..
Various Energy-saving functions-DPMS, Auto power off, Power save mode, etc..
High Definition
Plasma Display
DISPLAY
Screen Size (Diagonal)
Aspect Ratio
Effective Display Area (W x H)
Pixel (H x V)
Pixel Pitch (H x V)
Contrast Ratio
Gradation
65-inch (1645 mm)
16:9
1,434 x 806 mm
2,073,600 (1,920 (W) x 1,080 (H)) [5,760 x 1,080 dots]
0.747 x 0.747 mm
6,144 steps (equivalent)
APPLICABLE SIGNALS
Scanning Format
PC Signal Compatibility
525 (480) / 60i•60p, 625 (575) / 50i•50p, 750 (720) / 60p•50p,
1125 (1080) / 60i•60p•50i•50p•24p•25p•30p•24sF, 1250 (1080) / 50i
VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA
(Over SXGA resolution : compressed)
Horizontal scanning frequency 15 -110 kHz
Vertical scanning frequency 48 -120 Hz
ELECTRICAL
Power Requirements
Operation Distance
Weight
DC 3V (2 x R6 (UM3) Batteries)
approx. 7 m in front of plasma display
approx. 100 g including batteries
SOUND
Audio Output 8 Ω, 20 W [10 W + 10 W] (10% THD)
MECHANICAL
Dimensions (W x H x D)
Weight
Cabinet Colour
1,554 x 925 x 99 mm
approx. 59.0 kg
Black
RADIATION REGULATIONS
EN55022 Class-B, EN55024, EN61000-3-2, EN61000-3-3
SAFETY STANDARDS
EN60065 Ver.7
IR REMOTE CONTROL
INCLUDED ACCESSORIES
• Fixing Band • AC power cord x 2 • Operating instruction book • Remote control • Batteries
OPTIONAL ACCESSORIES
• Wall-hanging bracket (vertical, angled) • Mobile Stand • Pedestal • Touch Panel • Speakers
• Anti-Glare Filter • Terminal boards
INPUT / OUTPUT
PC Input
Audio Input (L/R)
Serial
Fixed Terminal
Mini D-sub 15pin x 1 (Female) Y / G : 1.0 V p-p (75 Ω)
P
B / CB / B, PR / CR / R : 0.7 V p-p (75 Ω)
HD / VD : 1.0 ~ 5.0 V p-p (75 Ω)
(high impedance)
Plug & Play (VESA DDC 2B)
M3 jack x 1 0.5 V rms
D-sub 9-pin x 1 (Male) External control, RS-232C compatible
ENVIRONMENTAL
Temperature
Humidity
Altitude
Operating environment
0 °C - 40 °C
20 % - 80 % (Non condensation)
0 - 2,800 m
Temperature
Humidity
Altitude
Storage environment
–20 °C - 60 °C
20 % - 90 % (Non condensation)
0 - 3,300 m
Vacant
DVI-D Input
Audio Input (L/R)
Component Input
LAN
Interchangeable Terminals
(Slot1)
(Slot2)
(Slot3)
DVI x 1
M3 jack x 1 0.5 V rms
BNC x 3 Y / G : 1.0 V p-p (75 Ω)
P
M3 jack x 1 0.5 V rms
Power Requirements
Power Consumption
Power Off Condition
Stand-by Condition
220 - 240 V AC, 50 Hz/60 Hz
700 W
0.4 W
Save OFF 1.2 W, Save ON 0.7 W