Panasonic TX-32PD30D - User Manual
Panasonic TX-32PD30D
56 pages
Loading...
Colour Television
TX-32/36PD30D
TX-32/36PD30F
TX-32/36PD30F/P
GP1 Chassis
SPECIFICATIONS
Power Source: 220-240V a.c., 50Hz
Power Consumption: 145W (32”), 158W (36”)
Stand-by Power
Consumption: 0.5W
Aerial Impedance: 75 unbalanced, Coaxial Type
Receiving System: PAL I, B/G, H, D/K, PAL-525/60
SECAM L/L’, B/G, D/K
M.NTSC
NTSC (AV only)
Receiving Channels: UHF E21-E68
VHF E2-E12 VHF H1-H2 (ITALY)
VHF A-H (ITALY) VHF R1-R2
VHF R3-R5 VHF R6-R12
UHF E21-E68 CATV (S01-S05)
CATV S1-S10(M1-M10) CATV S11-S20(U1-U10)
CATV S21-S41(HYPERBAND)
Intermediate Frequency:
Video/Audio
Video 38.9MHz, 34MHz
Audio 32.9MHz, 33.16MHz, 33.4MHz
40.4MHz, 32.4MHz (A2 STEREO)
33.05MHz, 34.05MHz (NICAM)
32.66MHz, 32.4MHz (CZECH STEREO)
32.95MHz (NICAM)
Colour 34.47MHz (PAL)
34.5MHz, 34.65MHz (SECAM)
Terminals:
AV1 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin)
AV1 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
AV2 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21-pin) C: 0.3V p-p 75
AV2 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
Selectable output (21 pin)
AV3 IN S-Video IN Y: 1V p-p 75
(4-pin) C: 0.3V p-p 75
Audio (RCAx2) 500mV rms 1Video
Video (RCAx1) 1V p-p 75
AV4 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21-pin) C: 0.3V p-p 75
RGB (21 pin)
AV4C
Component
Video In Y (RCA x 1) 1V p-p 75
Pb (RCA x 1) 1V p-p 75
Pr (RCA x 1) 1V p-p 75
AV4 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
AV5 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
AV5 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
Audio Monitor Out (RCA x 2)
High Voltage: 32kV ± 1kV
Picture Tube: W76LXK085X01 76cm (32”)
W86LXK085X01 86cm (36”)
Audio Output: Front Left/Right 2 x 20W
(Music Power) Subwoofer 24W
8 Impedance
Digital Audio Input Coaxial / Optical
Headphones: 8 Impedance
3.5mm
Accessories
supplied : Remote Control
2 x R6 (UM3) Batteries
Dimensions: 32” 36”
Height: 579mm 644mm
Width: 795mm 897mm
Depth: 533mm 588mm