Panasonic TX-32PK20F - User Manual
Panasonic TX-32PK20F
47 pages
Loading...
Colour Television
TX-32PK20F
TX-32PK20D
EURO - 5 Chassis
SPECIFICATIONS
Power Source: 220-240V a.c., 50Hz
Power Consumption: 139W
Aerial Impedance: 75 unbalanced, Coaxial Type
Standby Power
Consumption: 1,4W
Receiving System: PAL-I, B/G, H, D/K, PAL-525/60
SECAM L/L’, B/G, D/K
M.NTSC
NTSC (AV only)
Receiving Channels:
VHF R3-R5 VHF R6-R12
UHF E21-E69 CATV (S01-S05)
Intermediate Frequency:
Video 38,9MHz, 34MHz
Sound 32,9MHz, 33,16MHz, 33,4MHz
40,4MHz, 32,4MHz (A2 STEREO)
33,05MHz, 34,05MHz (NICAM)
32,66MHz, 32,4MHz (CZECH STEREO)
Colour 34,47MHz (PAL)
34,5MHz, 34,65MHz (SECAM)
Video/Audio Terminals:
AUDIO MONITOR OUT Audio (RCAx2) 500mV rms1k
AV1 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin)
AV1 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
AV2 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21 pin) C: 0,3V p-p 75
AV2 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
Selectable Output (21 pin)
AV3 IN S-Video IN Y: 1V p-p 75
(4-pin) C: 0,3V p-p 75
Audio (RCAx2) 500mV rms10k
Video (RCAx1) 1V p-p 75
AV4 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21 pin) C: 0,3V p-p 75
AV4 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
High Voltage: 32kV ±1kV
Picture Tube: W76LPX955X05
Audio Output: 2 x 20W Left/Right
(Music Power) 8 Impedance
Headphones 8 Impedance
Accessories supplied: Remote Control
2 x R6 (UM3) Batteries
Dimensions:
Height: 558mm
Width: 812mm
Depth: 572mm
Net Weight: 58kg
Specifications are subject to change without notice.
Weights and dimensions shown are approximate.
NOTE: This Service Manual should be used in conjunction with the
EURO-5 technical guide.
TECHNISCHE DATEN
Netzpannung: 220-240V a.c., 50Hz
Leistungsaufnahme: 139W
Antennenimpedanz: 75 asymmetrisch, Koaxial-Typ
Standby
Leistungsaufnahme: 1,4W
Empfangssystem: PAL-I, B/G, H, D/K, PAL-525/60
SECAM L/L’, B/G, D/K
M.NTSC
NTSC (nur AV Eingang)
Empfangsbereiche:
VHF R3-R5 VHF R6-R12
UHF E21-E69 CATV (S01-S05)
CATV S21-S41 (HYPERBAND)
Zwischenfrequenz:
Video 38,9MHz, 34MHz
40,4MHz, 32,4MHz (A2 STEREO)
33,05MHz, 34,05MHz (NICAM)
Colour 34,47MHz (PAL)
34,5MHz, 34,65MHz (SECAM)
Video/Audio Anschlüsse:
AV1 EINGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin)
AV1 AUSGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
AV2 EINGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21 pin) C: 0,3V p-p 75
AV2 AUSGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
Wählbarer Ausgang
AV3 EINGANG S-Video IN Y: 1V p-p 75
(4-pin) C: 0,3V p-p 75
Audio (RCAx2) 500mV rms10k
Video (RCAx1) 1V p-p 75
AV4 EINGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21 pin) C: 0,3V p-p 75
AV4 AUSGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
Hochspannung: 32kV ±1kV
Bildrohre: W76LPX955X05
Ton Ausgangsleistung: 2 x 20W Links/Rechts
(Musikleistung) 8 Impedanz
Kopfhörer: 8 Impedanz
Mitgel. Zubehör: Fernbedienung
2 x R6 (UM3) Batterien
Abmessungen:
Höhe: 558mm
Breite: 812mm
Tiefe: 572mm