Regin RCFD-230C - Instruction Manual
Regin RCFD-230C
6 pages
Loading...
EN
INSTRUCTION
RCFD-230C
IN20013 REV. B, 2019-06-05
NNoottee!! More information about the product can be found in the manual,
which is available for download from www.regincontrols.com
CCaauuttiioonn!! Read and understand the instruction before using the product.
CCaauuttiioonn!! Ensure that the installation complies with local safety
regulations.
WWaarrnniinngg!! Before installation or maintenance, the power supply must first
be disconnected in order to prevent potentially lethal electric shocks! In-
stallation or maintenance of this unit should only be carried out by quali-
fied personnel. The manufacturer is not responsible for any eventual
damage or injury caused by inadequate skills during installation, or through
removal of or deactivation of any security devices.
Function
The room thermostat regulates the heating and/or cooling in a room via
on/off outputs for 2- or 4 pipe installations, and has a function for three-
speed fan control. The large LCD touch screen displays status and is also
used to access all parameters, such as setpoint, hysteresis, fan speed etc.
The unit has a built-in temperature sensor for controlling the room
temperature. The change-over function can be controlled using an
external PT1000 sensor or via a digital input connected to any potential
free contact. Functions such as mould protection and automatic valve
exercise ensures a proper functionality and a problem free installation
over time.
Technical Data
Supply voltage 230 V ~ (207…253 V ~ 50/60 Hz)
Power consumption < 2 VA
Protection class IP30
Ambient humidity 10…90 %RH (non-condensing)
Ambient temperature 0…50 °C
Measuring range, temperature 0…50 °C
Sensor element, temperature NTC
Accuracy, temperature ±0.5 K
Display Built-in
Display type LED-backlit LCD
Output signal, temperature NTC
Setpoint adjustment 5…35 °C
Mounting Room (flush-mounted with screw dis-
tance cc 60 mm)
Installation Fan-coils, 2- or 4-pipe
Digital inputs (DI) 1 x Closing potential-free contact
Digital outputs (DO) 3 x Relay outputs for 3-step fan control,
230 V AC, Max. 5 A
2 x Relay outputs for On/Off valve ac-
tuators, 230 V AC, Max. 5 A
Analogue inputs (AI) 1 x PT1000
Change-over function Automatic
Communication port 1
Internal serial port, type RS485
Internal serial port, built-in protocol Modbus (RTU)
Internal serial port, communication
speed
9600 bps (4800…38400 bps)
Internal serial port, parity Even (Even, Odd, None)
Internal serial port, stop bit 1 (1 or 2)
Cable connection Screw terminals max. 1.5 mm
(AWG
16)
Dimensions, external (WxHxD) 95 x 95 x 50.5 mm
Installation
1. Separate the back plate from the display part with a small screw
driver. Insert the screw driver in the grooves at the bottom of the
unit.
2. Connect the wires to the terminals.
3. Place the back plate over the electrical wallbox and fasten it on the
wall using the mounting holes.
4. Clip the display back onto the back plate.
Wiring
Terminal Description
L Supply voltage
N Supply voltage
FAN1 230 V AC Relay 1
FAN2 230 V AC Relay 2
FAN3 230 V AC Relay 3
Heat 230 V AC Relay 4
Cool 230 V AC Relay 5