Sharp AQUOS LC-60C6500U - User Manual
Sharp AQUOS LC-60C6500U
3 pages
Loading...
6 SERIES LED SMART TV
AQUOS 1080p LED DISPLAY
Breathtaking HD images,
greater brightness and contrast
SMART TV
With Dual-Core Processor
and built-in Wi-Fi
120Hz REFRESH RATE
Precision clarity during
fast-motion scenes
SLIM DESIGN
Ultra Slim Design
POWERFUL 20W AUDIO
High fidelity with clear voice
Big, bold and brainy - the LC-60C6500U is an LED Smart TV that delivers legendary
AQUOS picture quality and unlimited content choices, seamless control, and instant
connectivity through SmartCentral™. The AQUOS 1080p LED Display dazzles with
advanced pixel structure for the most breathtaking HD images, a 4 million: 1 dynamic
contrast ratio, and a 120Hz refresh rate for precision clarity during fast-motion scenes.
A Smart TV with Dual-Core processor and built in WiFi, the LC-60C6500U lets you
quickly access apps streaming movies, music, games, and websites.
LC-60C6500U
60" CLASS 1080P LED SMART TV
Using photo-alignment technology that’s precision
crafted to let more light through in bright scenes and
shut more light out in dark scenes, the AQUOS
1080p LED Display with a 4 million: 1 contrast ratio
creates a picture so real you can see the difference.
Unlimited content, control, and instant
connectivity. AQUOS® TVs with
SmartCentral™ give you more of what you
crave. From the best streaming apps, to the
easiest way to channel surf and connect your
devices, it’s that easy.
See sharper, more electrifying action with the most
advanced panel refresh rates available today. The
120Hz technology delivers crystal-clear images