Sharp Aquos LC-60LE757U - User Manual
Sharp Aquos LC-60LE757U
3 pages
Loading...
LC-60LE757U
60” CLASS (DIAGONAL) LED TV
LC-60LE757U
60” CLASS (DIAGONAL) LED TV
7 SERIES LED SMART TV
QUATTRON
Color technology
SMART TV
With Dual-Core Processor
and built-in Wi-Fi
240Hz REFRESH RATE
AquoMotion 480
ACTIVE 3D
Two 3D glasses included in box
AQUOS 1080p LED DISPLAY
SLIM DESIGN
Ultra Slim Aluminum Frame
THUNDEROUS 35W AUDIO
Built-in subwoofer
Picture quality o the intensity chart. The LC-60LE757U is an LED Smart TV that
features Sharps proprietary Quattron color technology for a billion more colors, so
images explode with vibrant detail and brighter yellows, deeper blues, and richer
golds. The LC-60LE757U also features a 10 million: 1 dynamic contrast ratio and a
240Hz refresh rate for advanced clarity during fast-motion scenes. A Smart TV with
Dual-Core processor and built-in WiFi, the LC-60LE757U lets you quickly access apps,
streaming movies, music, games, and websites.
Exclusive Quattron™ color technology
delivers a billion more colors, so you get
a more powerful picture with brighter
yellows, deeper blues, and richer golds.
Unlimited content, control, and instant
connectivity. AQUOS® TVs with SmartCentral™
give you more of what you crave. From the best
streaming apps, to the easiest way to channel
surf and connect your devices, its that easy.
The 240Hz technology delivers