Sharp CD-DP2500H - Maintenance; Specifications
Sharp CD-DP2500H
37 pages
Loading...
33
Internal care
Dirty heads, capstans or pinch rollers can cause poor sound
and tape jams. Clean these parts with a cotton swab moist-
ened with commercial head/pinch roller cleaner or isopro-
pyl alcohol.
After long use, the deck’s heads and capstans may become
magnetised, causing poor sound. Demagnetise these parts
once every 30 hours of playing/recording time by using a
commercial tape head demagnetiser. Read the
demagnetiser’s instructions carefully before use.
External care
Periodically wipe the cabinet with a soft cloth and a diluted
soap solution, then wipe with a dry cloth.
Do not use chemically treated cleaning cloths or other chemi-
cals.
MAINTENANCE
units. There may be some deviations from these values in individual units.
SPECIFICATIONS
General
Power source: AC 230-240 V, 50 Hz
Power consumption: 155 W
Dimensions: Width; 270 mm (10-5/8")
Height; 330 mm (13")
Depth; 332 mm (13-1/16")
Weight: 8.2 kg (18.0 lbs.)
Amplifier section
Output power: Front speakers;
RMS; 120 W (60 W + 60 W)
(10 % T.H.D.)
RMS; 96 W (48 W + 48 W)
(0.9 % T.H.D.)
Center speaker;
RMS; 30 W (10 % T.H.D.)
RMS; 24 W (0.9 % T.H.D.)
Surround speakers;
RMS; 30 W (15 W + 15 W)
(10 % T.H.D.)
RMS; 24 W (12 W + 12 W)
(0.9 % T.H.D.)
Output terminals: Front speakers; 6 ohms
Centre speaker; 6 ohms
Surround speakers; 12 ohms
Headphones; 16-50 ohms
(recommended; 32 ohms)
CD digital output (optical)
Input terminals: Video/Auxiliary (audio signal) × 2;
500 mV/47 kohms
Compact disc player section
Type: 3-disc multi-play compact disc player
Signal readout: Non-contact, 3-beam semiconductor
laser pickup
D/A converter: 1-bit D/A converter
Frequency response: 20 - 20,000 Hz
Dynamic range: 90 dB (1 kHz)
Tuner section
Frequency range: FM; 87.5-108 MHz
AM; 522-1,620 kHz
Cassette deck section
Frequency response: 50-14,000 Hz (Normal tape)
Signal/noise ratio: 55 dB (TAPE 1, playback)
50 dB (TAPE 2, recording/playback)
Wow and flutter: 0.3 % (WRMS)
Front speaker section
Type: 3-way type [13 cm (5-1/4") woofer,
5 cm (2") tweeter and super tweeter]
Maximum input
power: 120 W
Rated input power: 60 W
Impedance: 6 ohms
Dimensions: Width; 240 mm (9-1/2")
Height; 330 mm (13")
Depth; 255 mm (10-1/16")
Weight: 3.9 kg (8.5 lbs.)/each
Centre speaker section
Type: 10 cm (4") full-range speaker
Maximum input
power: 60 W
Rated input power: 30 W
Impedance: 6 ohms
Dimensions: Width; 260 mm (10-1/4")
Height; 140 mm (5-1/2")
Depth; 155 mm (6-1/8")
Weight: 0.9 kg (2.0 lbs.)
Surround speaker section
power: 30 W
Rated input power: 15 W
Impedance: 12 ohms
Dimensions: Width; 200 mm (7-7/8")
Height; 93 mm (3-11/16")
Depth; 170 mm (6-3/4")