Sharp LC-52LE920UN - Chapter 1 Specifications; Specifications 0.0.0
Sharp LC-52LE920UN
80 pages
Loading...
LC-52LE920UN/LC-60LE920UN
CHAPTER
1.
SPECIFICATIONS
[1]
SPECIFICATIONS
ltem
Model:
LC-52LE920UN
Model:
LC-G0LE920UN
LCD
Size
52"
Class
(52
'/3."
Diagonal)
60"
Class
(60
'/3."
Diagonal)
panel
Resolution
pixels
(1,920
x
1,080)
TV-standard
(CCIR)
American
TV
Standard
ATSC/NTSC
System
VHF/UHF
VHF
2-13ch,
UHF
14-69ch
CATV
1-135ch
(non-scrambled
channel
only)
TV
Receiving
Digital
Terrestrial
Function
Channel
Broadcast
(8VSB)
2-69ch
pigtal
cab
(non-scrambled
only)
Audio
multiplex
BTSC
System
Audio
out
10W
x2
+15
W
(WF)
VIDEO
AV
in
(@
3.5
mm
to
RCA
AV
cable)
PC
IN
ANALOG
RGB
(PC)
(15-pin
mini
D-sub
female
connector),
(@
3.5
mm
stereo
jack)
HDMI
HDMI
with
HDCP,
stereo
jack)
2
with
HDCP
Back
panel
4
inputs
Terminals
OUT
DIGITAL
OUTPUT]
Optical
audio output
x
(PCM/Dolby
ETHERNET
Network
connector
USB
Photo/Music/Video
mode,
Software
update
USB
2
Photo/Music/Video
mode,
Software
update
Back
COMPONENT COMPONENT
horizontal
ANT/CABLE
75
Q
Unbalance,
F
Type
g
for
Analog
(VHF/UHF/CATYV)
and
(AIR/CABLE)
inputs
RS-232C
9-pin
D-sub
male
OSD
language
English/French/Spanish
Power
Requirement
AC
120
V,
Hz
Power
Consumption
180
W
(0.5
Standby
AC
120
V))
230
(0.5
Standby
stand
86.0
Ibs./39.0
kg
lbs./55.0
kg
Weight
73.9 lbs./33.5
98.1
Ibs./44.5
Dimension”
stand
49
“ex
33
Jax
13
“Veg
inch
56
"Vaz
38
“Ye
14
‘Ip
inch
(WxHxD)
49
px
31
“Ire
Jeg
56
"op
"ey
Vig
Operating
temperature
+32°F
to
+104°F
(0°C
+40°C)