Sharp LC-55LE541U
99 pages
Loading...
CONFIDENTIAL – DO NOT COPY
Page 2-1
File No. SG-0000245
Chapter 2 Specification
1. TFT LCD CHARACTERISTICS
TFT-LCD SKD model T550HVN06.0
Item Specification
Panel T550HVN06.0
Display Pixels 1209.6 (H) x 680.4 (V)
Active Screen Size 55 inch
Color Depth 8bit+FRC, 16.7M
Pixel Pitch 0.21 (W) x 0.63(H) mm
Luminance of White (cd/m
2
) 350 (Typical); 280(Min) cd/m
2
Contrast Ratio 4000 :1 (Typical); 3200:1 (Min)
x 0.296
White
y 0.339
x
0.654
Red
y
0.324
x 0.274
Green
y 0.586
x
Color
Coordinates
Typical
±0.03
Blue
y
2. Input Connectors
1 x USB, 3 x HDMI with HDCP (CEC, 1 ARC, 1 MHL), 1 x RCA (Component), 1 x
Composite Video and Stereo Audio (Shared to Component),
Tuner, 1 x Stereo RCA
Jack(R/L) (with Component-RCA & Composite-RCA)
3. Output Connectors
SPDIF Out (Optical Audio),
1x Stereo RCA (R/L)
4. Power Supply
Input voltage: 120Vac, 60Hz
Input current: 2.2 A
Power consumption (w/set): 240W (max), with audio full output
Standby (w/set): <1.0W (at 120 Vac input)
5. Speaker
Output 10W (Max) X 2 (6)