Sharp LC-60LE651 MK2
124 pages
Loading...
36
LC-60LE651 MK2
LC-60LE652 MK2
6. White Balance Adjustment
Condition:
AV MODE= Dynamic (backlight at max.).
Select correct Inch setting (39”,50” or 60”) in “Inch setting” menu.
Adjustments reference device: Minolta CA-210
Adjustments target: x=0.274, y=0.284
High: adjustments spec ±0.001, inspection spec: ±0.002
Low: adjustments spec ±0.002, inspection spec: ±0.004
1. Press “ / ” until selecting “White Balance” option.
2. Press “OK”.
3. “GAMMA” menu appears.
4. Press “ / ” until selecting “MGAMMA RESET”.
5. Press “OK”, to restore default values.
“MGAMMA R1” and “MGAMMA B1” as follow).
7. Press “ / ” until selecting “MGAMMA R1”.
8. Press “OK” to enter “Internal Adjustments Pattern 1”.
9. Press “ / ” until you obtain the desired value.
10. Press “6” to return to previous menu.
11. Press “ / ” until selecting “MGAMMA B1”.
12. Press “OK” to enter “Internal Adjustments Pattern 1”.
13. Press “ / ” until you obtain the desired value.
14. Press “6” to return to previous menu.
“MGAMMA G1”)
15. Press “ / ” until selecting “MGAMMA R2”.
16. Press “OK” to enter “Internal Adjustments Pattern 2”.
17. Repeat from step 6 to 14 for the “MGAMMA R2” and “MGAMMA B2”.
18. Press “ / ” until selecting “MGAMMA R3”.
19. Press “OK” to enter “Internal Adjustments Pattern 3”.
20. Repeat from step 6 to 14 for the “MGAMMA R3” and “MGAMMA B3”.
21. Press “ / ” until selecting “MGAMMA R4”.
22. Press “OK” to enter “Internal Adjustments Pattern 4”.
23. Repeat from step 6 to 14 for the “MGAMMA R4” and “MGAMMA B4”.
24. Press “ / ” until selecting “MGAMMA R5”.
25. Press “OK” to enter “Internal Adjustments Pattern 5”.
26. Repeat from step 6 to 14 for the “MGAMMA R5” and “MGAMMA B5”.
27. Press “ / ” until selecting “MGAMMA
R6”.
28. Press “OK
” to enter “Internal Adjustments Pattern 6”.
29. Repeat from step 6 to 14 for the “MGAMMA R6” and “MGAMMA B6”.
30. Press “ / ” until selecting “MGAMMACommit”.
31. Press “OK”, to save the new values.
NOTE:
to “1”.