Sharp SJ-GF60X-T - Product Specifications; 1. Specifications; 2. Accessories
Sharp SJ-GF60X-T
70 pages
Loading...
SJGF60XT
2
[1]
PRODUCT SPECIFICATIONS
SPECIFICATIONS1.
Item SJ-GF60X-T
Rated voltage/Rated frequency 110V
60Hz
Rated input (W) 127
Rated power input of heating systems (W) 189
Defrosting input (W) 155
Defrosting heater input (W) 155
O u t e r d i m e n s i o n s
Width×Depth×Height
(mm) 750 x 728 x 1820
Rated total storage volume 601L (21.2 cu.ft.)
Refrigerator compartment 315L (11.13 cu.ft.)
Freezer compartment (upper) 37L (1.31 cu.ft.)
Freezer compartment (lower) 120L (4.24 cu.ft.)
Ice compartment 19L (0.67 cu.ft.)
Vegetable compartment 110L (3.89 cu.ft.)
Weight (kg) 106
Refrigerant (Charging quantity) [Flammable] R600a (72g)
Insulation blowing gas [Flammable] Cyclo pentane (HC)
Cabinet
Inner box material ABS plastic
Outer shell material
PET steel
(Hot dipped zinc plated steel sheet with baked polyester resin coating)
Door
Door shell material Glass
Door inner material ABS plastic
Temperature control Automatic(adjustable)
Defrosting system
Heater system
(automatic start, automatic nish)
Refrigerator lamp LED (8 pcs)
Adjustable legs 2
Casters 4
Climate class ST
PLUG TYPE
Plug cord 2pin