Snap-On TECHANGLE ATECH2FR100B - Using Negative Offsets
Snap-On TECHANGLE ATECH2FR100B
109 pages
Loading...
6
Note: Head length entered is offset length measured from center of drive to center of fastener.
Use of Negative Offsets
Note: Enter a negative value for offset when used in reverse direction.
When length of an offset is negative, maximum fastener target is limited by following formulas:
240 in-lb wrench:
Maximum Target Torque =
offset * 24 + 240
100 ft-lb wrench:
Maximum Target Torque =
offset * 7 + 100
125 ft-lb wrench:
Offset Max Target Offset Max Target Offset Max Target
1"
216 in
lb
1"
93 ft
lb
1"
116
ft
2"
192 in
2"
86 ft
2"
107 ft
3"
168 in
3"
79 ft
3"
98 ft
4"
144 in
4"
72 ft
4"
89 ft
250 ft-lb wrench:
300 ft-lb wrench:
Offset Max Target Offset Max Target
1"
239 ft
1"
288 ft-lb
2"
228 ft
2"
276 ft
3"
217 ft
3"
264 ft-lb
4"
206 ft
4"
252 ft-lb
30 Nm wrench:
135 Nm wrench:
169 Nm wrench:
25 mm
27 Nm
25 mm
123 Nm
25 mm
162 Nm
50 mm
24Nm
50 mm
111 Nm
50 mm
156 Nm
75 mm
21 Nm
75 mm
99 Nm
75 mm
149 Nm
100 mm
18 Nm
100 mm
87 Nm
100 mm
142 Nm