Snapper LT120G30DB - Standard Mower Blade Service.26-28; Standard Blade Wear Limits.26
Snapper LT120G30DB
44 pages
Loading...
MAINTENANCE
INSTRUCTIONS
A
WARNING
^
Blades
are
extremely
sharp
and
can
cause
severe
injury.
Wear
heavy
leather
gloves
when
handling
or
working
around
blades.
DO
NOT
use
a
blade
that
is
excessively
worn
or
damaged.
WARNING
^
Never
use
cutting
blade
that
shows
signs
of
excessive
wear
damage.
Refer
to
Figure
4.5.
heavy
leather
gloves
when
handling
working
around
cutting
are
extremely
sharp
and
can
cause
severe
injury._
STANDARD
MOWER
SERVICE
STANDARD
LIMITS
All
mower
should
be
checked
for
excessive
damage
before
each
See
Figure
52.
30"
&
33"
REMOVAL/REPLACEMENT
Move
tractor
to
firm,
level
surface.
Turn
engine
"OFF".
Raise
hood,
remove
spark
plug
wire
from
spark
plug
secure
wire
away
from
Remove
deck
tractor.
Carefully
position
deck
on
its
left
side
access
mounting
bolts,
nuts
washers.
See
53.
Install
new
30”
part
number
3-4168
for
33”