Sony STR-DA2100ES Operating Instructions for STRDA2100ES - Specifications
Sony STR-DA2100ES Operating Instructions for STRDA2100ES
68 pages
Loading...
masterpage:Left
lename[E:\SEM_Janet\Revision
D
ata\J9050000_2580805131DA2100ES_US\2580805131\US09ADD_STR-DA2100ES-U.fm]
US
model name1[STR-DA2100ES]
[2-580-805-13(1)]
AUDIO POWER SPECIFICATIONS
POWER OUTPUT AND TOTAL HARMONIC
DISTORTION:
(Models of area code U only)
With 8 ohm loads, both channels driven, from
20 – 20,000 Hz; rated 110 watts per channel minimum
RMS power, with no more than 0.09% total harmonic
distortion from 250 milliwatts to rated output.
Amplifier section
Power output
Models of area code U, CA
Rated Power Output at Stereo Mode
(8 ohms 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%)
110 W + 110 W
1)
(8 ohms 1 kHz, THD 0.7%)
120 W + 120 W
1)
(8 ohms 1 kHz, THD 10%)
150 W + 150 W
Reference Power Output
FRONT
2)
: 110 W/ch
CENTER
2)
: 110 W
SURR
: 110 W/ch
SURR BACK
: 110 W/ch
(8 ohms 1 kHz, THD 0.7%)
FRONT
: 120 W/ch
CENTER
: 120 W
SURR
: 120 W/ch
SURR BACK
: 120 W/ch
(8 ohms 1 kHz, THD 10%)
: 150 W/ch
: 150 W
: 150 W/ch
: 150 W/ch
1) Measured under the following conditions:
120 V AC, 60 Hz
2) Depending on the sound field settings and the
source, there may be no sound output.
Frequency response
Inputs (Analog)
3) INPUT SHORT (with sound field and equalizer
bypassed).
4) Weighted network, input level.
Inputs (Digital)
Outputs (Analog)
Outputs (Digital)
Equalizer
Specifications
PHONO RIAA equalization curve
±0.5 dB
MULTI CH IN,
SA-CD/CD, TV/SAT,
MD/TAPE, DVD,
VIDEO 1, 2, 3
10 Hz – 100 kHz
+0.5/–2 dB (with sound
field and equalizer
bypassed)
PHONO Sensitivity: 8 mV
Impedance: 50 kiloohms
S/N
3)
: 86 dB
(A, 8 mV
4)
MULTI CH IN,
SA-CD/CD, TV/SAT,
MD/TAPE, DVD,
VIDEO 1, 2, 3
Sensitivity: 500 mV
Impedance: 50 kiloohms
S/N
3)
: 96 dB
(A, 500 mV
4)
DVD, SA-CD/CD
(Coaxial)
Sensitivity: –
Impedance: 75 ohms
S/N: 100 dB
(A, 20 kHz LPF)
TV/SAT, SA-CD/CD,
MD/TAPE, VIDEO 3
(Optical)
Sensitivity: –
Impedance: –
S/N: 100 dB
(A, 20 kHz LPF)
MD/TAPE (OUT),
VIDEO 1, 2
(AUDIO OUT)
Voltage: 500 mV
Impedance: 10 kiloohms
SUB WOOFER Voltage: 2 V