Sony STR-DN1000 - Service Manual
Sony STR-DN1000
106 pages
Sony Corporation
Audio&Video Business Group
Published by Sony Techno Create Corporation
STR-DN1000
SPECIFICATIONS
MULTI CHANNEL AV RECEIVER
2009F05-1
Canadian Model
AEP Model
UK Model
E Model
Australian Model
Ver. 1.0 2009.06
This receiver incorporates Dolby* Digital and ProLogic Sur-
round and the DTS** Digital SurroundSystem.
* Manufactured under license from Dolby Laboratories.
Dolby and the double-D symbol are trademarks of Dolby
Laboratories.
** Manufactured under license under U.S. Patent #’s:
5,451,942; 5,956,674; 5,974,380; 5,978,762; 6,226,616;
6,487,535; 7,212,872; 7,333,929; 7,392,195; 7,272,567
& other U.S. and worldwide patents issued & pending.
DTS is a registered trademark and the DTS logos, Symbol,
DTS-HD and DTS-HD Master Audio are trademarks of
DTS, Inc. © 1996-2008 DTS, Inc. All Rights Reserved.
This receiver incorporates High-De nition Multimedia In-
terface (HDMITM) technology. HDMI, the HDMI logo and
High-De nition Multimedia Interface are trademarks or regis-
tered trademarks of HDMI Licensing LLC.
SIRIUS, XM and all related marks and logos are trademarks of
Sirius XM Radio Inc. and its subsidiaries. All rights reserved.
The font type (Shin Go R) installed in this receiver is pro-
vided by MORISAWA & COMPANY LTD. These names are
the trademarks of MORISAWA & COMPANY LTD., and the
copyright of the font also belongs to MORISAWA & COM-
PANY LTD.
This product using Neural-THX® Surround is manufactured
under license from Neural Audio Corporation and THX Ltd.
Sony Corporation hereby grants the user a non-exclusive, non-
transferable, limited right of use to this product under USA
and foreign patent, patent pending and other technology or
trademarks owned by Neural Audio Corporation and THX Ltd.
“Neural Surround”, “Neural Audio”, “Neural” and “NRL” are
trademarks and logos owned by Neural Audio Corporation,
THX is a trademark of THX Ltd., which may be registered in
some jurisdictions. All rights reserved.
iPod is a trademark of Apple Inc., registered in the U.S. and
other countries.
All other trademarks and registered trademarks are of their
respective holders. In this manual, ™ and ® marks are not
speci ed.
The Bluetooth word mark and logos are owned by the Blue-
tooth SIG, Inc. and any use of such marks by Sony Corporation
is under license.
Other trademarks and trade names are those of their respec-
tive owners.
“M-crew Server” is a trademark of Sony Corporation.
“x.v.Color” and “x.v.Color” logo are trademarks of Sony Cor-
poration.
“BRAVIA” is a trademark of Sony Corporation.
“S-AIR” and its logo are trademarks of Sony Corporation.
DLNA and DLNA CERTIFIED are trademarks and/or service
marks of the Digital Living Network Alliance.
AUDIO POWER
SPECIFICATIONS
POWER OUTPUT AND TOTAL
HARMONIC DISTORTION:
(Models of area code U only)
With 8 ohm loads, both channels driven, from
20 – 20,000 Hz; rated 100 watts per channel
minimum RMS power, with no more than
0.09% total harmonic distortion from 250
milliwatts to rated output.
Amplifier section
Models of area code U, CA
1)
Minimum RMS Output Power
(8 ohms, 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%)
100 W + 100 W
Stereo Mode Output Power
(8 ohms, 1 kHz, THD
1%)
110 W + 110 W
Surround Mode Output Power
2)
(8 ohms, 1 kHz, THD 10%)
150 W per channel
Amplifier section
Models of area code CEL, CEK, AU, E51
Minimum RMS Output Power
85 W + 85 W
Stereo Mode Output Power
(8 ohms, 1 kHz, THD 1%)
100 W + 100 W
Surround Mode Output Power
2)
(8 ohms, 1 kHz, THD 10%)
140 W per channel
Measured under the following conditions:
Reference power output for front, center, surround
and surround back speakers. Depending on the
sound field settings and the source, there may be
no sound output.
Frequency response
Analog 10 Hz – 70 kHz,
+0.5/–2 dB (with sound
field and equalizer
bypassed)
Area code Power requirements
U, CA 120 V AC, 60 Hz
CEL, CEK, AU 230 V AC, 50 Hz
E51 240 V AC, 50 Hz
Input
Analog Sensitivity: 500 mV/
50 kohms
S/N
3)
: 96 dB
(A, 500 mV
4)
Digital (Coaxial) Impedance: 75 ohms
S/N: 100 dB
(A, 20 kHz LPF)
Digital (Optical) S/N: 100 dB
(A, 20 kHz LPF)
Output (Analog)
AUDIO OUT Voltage: 500 mV/10 kohms
SUBWOOFER Voltage: 2 V/1 kohm