Technics SL-DZ1200PP - Page 2
Technics SL-DZ1200PP
174 pages
Loading...
Playable media
CD (12 cm) (5”): CD-Audio (CD-DA) / CD-R/CD-
RW (CD-DA, MP3)
SD Memory Card
CD-MP3 player format
Compatible compression rate: between 32 kbps and 192 kbps
/ (Recommended: 128 kbps)
Compatible sampling rate: 48 kHz/44.1 kHz/32 kHz
SD Audio play format
Audio extension format: MPEG2-AAC/MP3
Audio
No. of channels: 2 (stereo)
Frequency response
4 Hz-20 kHz
Output voltage: 2 Vrms (0 dB) (JEITA)
Output terminal: Pin jack
Digital audio output
Coaxial digital output: Pin jack
Headphone
Output level: 20 mW max. 32 (adjustable)
Pickup
Wave length: 790 nm
Laser Power: No hazardous radiation is
emitted
General
Power supply: PP ; AC 120 V, 60Hz /
EB,EG,EP,GN; AC 220-240 V,
50 Hz
Power consumption: 20 W
Dimensions (W×H×D):
320×111×330 mm / (12
39
/
64
”×
4
/
8
”×13”)