Unitronics V200-18-E3XBW - Page 11
Unitronics V200-18-E3XBW
16 pages
Loading...
V200-18-E3XBW Snap-in I/O Module
Unitronics 11
V200-18-E3XBW Technical Specifications
Digital Inputs
Number of inputs 18 (in two groups)
Input type pnp (source) or npn (sink)
Galvanic isolation
Digital inputs to bus Yes
Digital inputs to digital inputs
in same group
No
Group to group, digital inputs Yes
Nominal input voltage 24VDC
Input voltage
pnp (source)
0-5VDC for Logic ‘0’
17-28.8VDC for Logic ‘1’
npn (sink)
17-28.8VDC for Logic ‘0’
0-5VDC for Logic ‘1’
Input current 6mA@24VDC for inputs #4 to #17
8.8mA@24VDC for inputs #0 to #3
Response time 10mSec typical
High speed inputs Specifications below apply when these inputs are wired for use as a high-
speed counter input/shaft encoder. See Notes 1 and 2.
Resolution
32-bit
Frequency
10kHz maximum
Minimum pulse width
40µs
Notes:
1. Inputs #0 and #2 can each function as either high-speed counter or as part of a shaft encoder.
In each case, high-speed input specifications apply. When used as a normal digital input,
normal input specifications apply.
2. Inputs #1 and #3 can each function as either counter reset, or as a normal digital input; in
either case, its specifications are those of a normal digital input. These inputs may also be
used as part of a shaft encoder. In this case, high-speed input specifications apply.
Digital Outputs
Digital Output’s Power Supply
Nominal operating voltage 24VDC
Operating voltage 20.4 to 28.8VDC
Quiescent current 20mA@24VDC.
Max. current consumption 85mA@24VDC. See Note 3.