Daikin FTX50HVEC - Service Diagnosis
Daikin FTX50HVEC
410 pages
Loading...
Troubleshooting - Outdoor Unit Related Si18-201
302 Service Diagnosis
3.4.5 Internal Wiring Check (1)
Check No.5 Check the wiring at the sections marked by the boxes in the diagram.
Check for breaking of wire and wiring errors.
In the case of RMX140JVMC
ACN : CONNECTOR
ACP : CONNECTOR
C1R : CAPACITOR
C900~C927 : CAPACITOR
CT900~CT902: CURRENT TRANSFORMER
F1U : FUSE
FG1~FG3 : PROTECTIVE EARTH
H102~H105 : WIRE HARNESS
H1P~H4P : PILOT LAMP
HPS : HIGH PRESSURE SW
PM : POWER MODULE
L : LIVE
L900~L904 : COIL
L1R
L2R : REACTOR
LED2~LED4 : 7 SEGMENT
M1C : COMPRESSOR MOTOR
M1F
M2F : FAN MOTOR
N : NEUTRAL
OIS15 : SOLID STATE RELAY
PCB1~PCB4 : PRINTED CIRCUIT BOARD
R250
R251 : RESISTOR
BP 1
BP 3
POWER SUPPLY
~50Hz 220-240V
~60Hz 220-230V
FIELD WIRING
2
TOTO BP UNIT
X2M
X3M
X4M
X1M
N
2
L
1
RED
RED
BLK
BLK
GRN
GRN
YLW
YLW
Z1C
WHT
BRN:
BLU:
BRN
PCB2
S906
ACN
S952
1
GRY:
ORG:
S131
ACP
FG2
FG3
FG1
HPS
V900
CT900
PNK:
WHT:
S105
SA900
SP
V901
C925
C923
S111
C926
C924
4
C900
Y1R
S908
L900
S132
Z2C
L904
3
S907
L903
S110
Y3E
S107
EV
P
M
C902
C905
3
5
C915
C916
C927
C904
C903
S904
S109
S104
Y2E
EV
L
M
Z4C
L902
H2P
L901
C906
PCB3
6
S514
Z3C
7
CT901
CT902
S108
G
Y1E
GRY
S903
S103
S504
BLU
M1F
S951
6
ORG
4
PNK
Z5C
DISCHARGE
5
S516
R5T
SUCTION
t˚
R4T
0IS15
S151
PCB1
F1U
3.15A