JVC RX-E100SL - Technical Specifications
JVC RX-E100SL
42 pages
Loading...
36
Specifications
Amplifier
Output Power At Stereo operation:
Front channels:
70 W per channel, min. RMS, driven into 8 ,
40 Hz to 20 kHz with no more than 0.8% total
harmonic distortion.
At Surround operation:
Front channels: 70 W per channel, min. RMS, driven into 8 at 1 kHz with no
more than 0.8% total harmonic distortion.
Center channel: 70 W, min. RMS, driven into 8 at 1 kHz, with no more than
0.8% total harmonic distortion.
Rear channels: 70 W per channel, min. RMS, driven into 8 at 1 kHz, with no
Audio Input Sensitivity/Impedance (1 kHz): CD, TV, VCR, DVD: 200 mV/47 k
Audio Input (DIGITAL IN)* : Coaxial: DIGITAL 1 (DVD): 0.5 V p-p/75
Optical: DIGITAL 2 (TV): –21 dBm to –15 dBm (660 nm ±30 nm)
*Corresponding to Linear PCM, Dolby Digital, and DTS Digital Surround
(with sampling frequency — 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz).
Audio Output Level: VCR: 200 mV
Signal-to-Noise Ratio (’66 IHF/’78 IHF): CD, TV, VCR, DVD: 85 dB/75 dB
Frequency Response (8 ): CD, TV, VCR, DVD: 20 Hz to 20 kHz (±1 dB)
Tone Control: Bass (100 Hz): ±10 dB
Treble (10 kHz): ±10 dB
Bass Boost: +6 dB ± 1 dB at 70 Hz
FM tuner (IHF)
Tuning Range: 87.5 MHz to 108.0 MHz
Usable Sensitivity: Monaural: 12.8 dBf (1.2 µV/75 )
50 dB Quieting Sensitivity: Monaural: 21.3 dBf (3.2 µV/75 )
Stereo: 41.3 dBf (31.5 µV/75 )
Signal-to-Noise Ratio (IHF-A weighted): Monaural: 78 dB at 85 dBf
Stereo: 73 dB at 85 dBf
Total Harmonic Distortion: Monaural: 0.4% at 1 kHz
Stereo: 0.6% at 1 kHz
Stereo Separation at REC OUT: 35 dB at 1 kHz
Alternate Channel Selectivity: 45 dB: (±400 kHz)
Frequency Response: 30 Hz to 15 kHz: (+0.5 dB, –3 dB)
AM tuner
Tuning Range: 530 kHz to 1 710 kHz
Usable Sensitivity: Loop antenna 400 µV/m
Signal-to-Noise Ratio: 50 dB (100 mV/m)
General
Power Requirements: AC 120V , 60 Hz
Power Consumption: 150 W/190 VA (at operation)
2 W (in standby mode)
Dimensions (W x H x D): 17
3
/16 in. x 3
15
/16 in. x 15
11
/16 in.
(435 mm x 100 mm x 398 mm)