Panasonic DMR-E75VS - Helpful Hints; Specifications
Panasonic DMR-E75VS
84 pages
Loading...
Helpful Hints
73
Note
Mass and dimensions shown are approximate.
Specifications are subject to change without notice.
Specifications
Power Supply: AC 120 V ±10%, 50/60 Hz ±10%
Power Consumption: 32 W (Approx. 2 W in power save mode)
DVD
Recording format: DVD-RAM: DVD Video Recording format
DVD-R: DVD Video format
Audio: Dolby Digital 2 CH
Optical pickup System with 1 lens, 2 integration units
(wavelength: 658 nm for DVD, 795 nm for CD)
Recording disc: DVD-RAM: 12 cm (5q) 4.7 GB,
12 cm (5q) 9.4 GB,
8 cm (3q) 2.8 GB
DVD-R: 12 cm (5q) 4.7 GB, 8 cm (3q) 1.4 GB
(for General Ver. 2.0)
12 cm (5q) 4.7 GB
(for General Ver. 2.0/4k-SPEED
DVD-R Revision 1.0)
Recording mode/
recording time:
XP: approx. 10 Mbps/ approx. 60 min
SP: approx. 5 Mbps/ approx. 120 min
LP: approx. 2.5 Mbps/ approx. 240 min
EP: approx. 1.7/1.2 Mbps/approx. 360/480 min
(with 4.7 GB disc)
Playable discs: DVD-RAM: 12 cm (5q) 4.7 GB,
12 cm (5q) 9.4 GB,
8 cm (3q) 2.8 GB
(for General Ver. 2.0)
12 cm (5q) 4.7 GB
(for General Ver. 2.0/4k-SPEED
DVD-R Revision 1.0)
DVD-Video, DVD-Audio, Video CD,
CD-Audio (CD-DA), CD-R/RW (MP3, CD-DA,
Video CD formatted discs)
Video interface
Output:
RCA: CVBS: 1 Vp-p Zout: 75 ohm
S-Video: Y: 1 Vp-p, C: 0.286 Vp-p
Zout: 75 ohm
RCA (YP
BPR): Y: 1 Vp-p, PB: 0.7 Vp-p, PR: 0.7 Vp-p
Zout: 75 ohm
Audio interface
Input:
L1:
RCA: Standard: 309 mVrms, FS: 2 Vrms at 1 kHz
Zin: 22 k
L2:
Zin: 22 k
Output:
Zout: less than 1 k
Digital Audio: Optical Output connector
(PCM, Dolby Digital, DTS)
Video data:
Horizontal resolution: More than
XP: 500 lines SP: 400 lines
LP: 200 lines EP: 200 lines
Signal to Noise Ratio: More than 45 dB
Frequency Response: XP, SP: 0±3 dB at 4 MHz (0 dB at 0.1 MHz),
(Fine mode)
LP, EP: 0±3 dB at 2 MHz (0 dB at 0.1 MHz),
(Fine mode)
Audio data:
Dynamic Range: Rec/PB: more than 90 dB
DVD-Video PB (with LPCM): more than 99 dB
CD PB: more than 97 dB
Frequency Response: XP, SP, LP, EP (6H mode):
20 Hz–20 kHz (0±3 dB)
EP (8H mode): 20 Hz–12 kHz (0±3 dB)
Cross Talk: More than 60 dB at 1 kHz
LASER Specification
Class 1 LASER Product
Wave Length: 795 nm, 658 nm
Laser Power: No hazardous radiation is emitted with safety
protection
VHS
Recording format: VHS Video Cassette System Standard with FM
audio
Heads: 4 helical scan heads for video
2 helical scan heads for FM audio
1 fixed head for Normal audio
Recording modes/
recording time:
NTSC SP: 33.35 mm/s, 120 min
NTSC EP: 11.12 mm/s, 360 min
(with T-120 cassette)
others: FF/REW: approx. 54 s,
Jet REW: approx. 36 s (with T-120 cassette)
Audio interface
Input:
L1:
RCA: 309 mVrms Zin: 22 k
L2:
RCA: 309 mVrms Zin: 22 k
Video data:
Horizontal resolution: More than 200 lines
Signal to Noise Ratio: More than SP: 40 dB
EP: 40 dB
Frequency Response: SP, EP: -4.5–4.0 dB at 2 MHz (0 dB at 0.1 MHz)
Audio data:
Dynamic Range: Hi-Fi: more than 90 dB
Frequency Response: Hi-Fi: 20 Hz–20 kHz (0±3 dB)
Normal SP: 80 Hz–8 kHz (0±4 dB)
Normal EP: 80 Hz–4 kHz (-1±5 dB)
Signal to Noise Ratio: Hi-Fi: more than 65 dB
Normal SP: more than 43 dB
Normal EP: more than 41 dB
Cross Talk: More than 50 dB at 1 kHz (Hi-Fi)
Wow and Flutter: Hi-Fi: less than 0.005%
Normal SP: 0.2% m ax
Normal EP: 0.4% m ax
DVD/VHS Common
Video interface:
TV system: NTSC
RCA: CVBS: 1 Vp-p Zin: 75 ohm
Zin: 75 ohm
RCA: CVBS: 1 Vp-p Zin: 75 ohm
Zin: 75 ohm
RCA: CVBS: 1 Vp-p Zout: 75 ohm
RCA:
DVD: Standard: 309 mVrms, FS: 2 Vrms at 1 kHz
Zout: less than 1 k
VHS 309 mVrms Zout: less than 1 k
Tuner RF:
Tuner system/
Channel coverage:
NTSC-M
VHF: 2 ch–13 ch 75 ohm
UHF: 14 ch–69 ch 75 ohm
CATV: 5A & A-5 ch–EEE ch 75 ohm
One tuner (DVD and VCR common use)
RF converter: Not provided
Dimensions: Approx. 430 mm (W)k89 mm (H)k352 mm (D)
[Approx. 16
15
/
16
q (W)k3
1
/
2
q (H)k13
7
8
q (D)]
Mass: Approx. 5.8 kg (12.79 lbs.)
Operating Temperature: 5oC–40oC (41oF–104oF)
Operating Humidity: 35%80% RH (no condensation)