Sharp LC-50LE650V - Schematic Diagrams
Sharp LC-50LE650V
148 pages
Loading...
66
LC-39/50LE650
LC-39/50LE651
LC-39/50LE652
IMPORTANT SAFETY NOTICE:
PARTS MARKED WITH “ ” ( ) ARE
IMPORTANT FOR MAINTAINING THE SAFETY OF
THE SET. BE SURE TO REPLACE THESE PARTS
WITH SPECIFIED ONES FOR MAINTAINING THE
SAFETY AND PERFORMANCE OF THE SET.
SCHEMATIC DIAGRAMS
Description:
VOLTAGE MEASUREMENT CONDITION:
1. The voltages at test points are measured on the stable supply voltage of AC 230V. Signals are fed by a color bar
signal generator for servicing purpose and the above voltages are measured with a 20k ohm/V tester.
INDICATION OF RESISTOR & CAPACITOR:
RESISTOR
1. The unit of resistance “” is omitted. (K=k=1000 , M=M).
2. All resistors are ± 5%, unless otherwise noted. (J= ± 5%, F= ± 1%, D= ± 0.5%)
3. All resistors are 1/16W, unless otherwise noted.
4. All resistors are Carbon type, unless otherwise noted.
C : Solid W : Cement
S : Oxide Film T : Special
N : Metal Coating
CAPACITOR
1. All capacitors are µF, unless otherwise noted. (P=pF=µµ F).
2. All capacitors are 50V, unless otherwise noted.