Sharp LC-52SB57U - Chapter 1. Specifications
Sharp LC-52SB57U
120 pages
Loading...
LC-46SB57U/LC-52SB57U
1 – 1
LC-46SB57U
Service Manual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS
Item Model: LC-46SB57U Model: LC-52SB57U
LCD panel
46" Class (45
63
/
64
"
Diagonal)
Advanced Super View & BLACK TFT LCD
52" Class (52
1
/
32
"
Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 1,080)
TV
Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving
Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
*1
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10W 2
Terminals
Rear
INPUT 1 AV in, COMPONENT in
INPUT 2 COMPONENT in, S-VIDEO in
INPUT 4
ANALOG RGB (PC) in (15-pin mini D-sub female connector), Audio in 3.5 mm jack)
INPUT 6 HDMI in with HDCP, Audio in 3.5 mm jack)
INPUT 7 HDMI in with HDCP
INPUT 8 HDMI in with HDCP
ANT/CABLE 75
Unbalance, F Type 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
AUDIO Audio in 3.5 mm jack)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio output 1 (PCM/Dolby Digital)
OUTPUT Audio out
RS-232C 9-pin D-sub male connector
Side
INPUT 3 AV in
INPUT 5 HDMI in with HDCP
SERVICE Software update
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement AC 120 V, 60 Hz
Power Consumption 254 W (0.5 W Standby with AC 120 V) 290 W (0.5 W Standby with AC 120 V)
Weight
TV + stand 49.6 lbs./22.5 kg 58.5 lbs./26.5 kg
TV only 39.7 lbs./18.0 kg 50.7 lbs./23.0 kg
Dimension
*2
(W H D)
TV+stand 43
53
64
2
inch 49
19
32
inch
TV only 43
53
inch 49
19
inch
Operating temperature
+32°F to +104°F (0°C to +40°C)