Sharp LC-60C6500U - TV (for the LE650 U and C6500 U Models)
Sharp LC-60C6500U
152 pages
Loading...
>>
<<
Specifications
TV (For the LE650U and C6500U models)
Item Model: LC-70LE650U/LC-70C6500U Model: LC-60LE650U/LC-60C6500U
LCD panel
Size 70" Class (69 1/2" Diagonal) 60" Class (60 1/32" Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 x 1,080)
TV Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial Broadcast (8VSB) 2-69ch
Digital cable*1 (64/256 QAM) 1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10W x 2
Terminals
Back panel vertical side
HDMI IN 1 HDMI in with HDCP, ARC
HDMI IN 2 HDMI in with HDCP, Audio in (Ø 3.5 mm stereo jack)
HDMI IN 3 HDMI in with HDCP
HDMI IN 4 HDMI in with HDCP, MHL
AUDIO OUT Audio out (Ø 3.5 mm stereo jack)
USB 1 Photo/Music/Video mode, Software update, USB keyboard/mouse, Wallpaper Picture
Back panel surface side
COMPONENT IN COMPONENT in
VIDEO IN 1 AV in
VIDEO IN 2 AV in
PC IN ANALOG RGB (PC) in (15-pin mini D-sub female connector), Audio in (Ø 3.5 mm stereo jack)
RS-232C 9-pin D-sub male connector
Back panel horizontal side
ANT/CABLE 75
Unbalance, F Type x 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
AUDIO IN Audio in (Ø 3.5 mm stereo jack)
DIGITAL AUDIO OUT Optical Digital audio out x 1 (PCM/Dolby Digital/DTS)
ETHERNET Network connector
USB 2 Photo/Music/Video mode, Software update, USB keyboard/mouse, Wallpaper Picture
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement AC 120 V, 60 Hz
On Mode Power 98 W 85 W
Power Consumption 228 W (0.1 W Standby with AC 120 V) 188 W (0.1 W Standby with AC 120 V)
Weight
TV + stand 82.7 lbs./37.5 kg 61.7 lbs./28.0 kg
TV only 76.1 lbs./34.5 kg 55.1 lbs./25.0 kg
Dimensions*2
(W x H x D)(inch)
TV + stand 62 39/64 x 38 19/64 x 14 11/64 54 19/64 x 33 1/2 x 14 11/64
TV only 62 39/64 x 37 21/64 x 3 9/32 54 19/64 x 32 17/32 x 3 1/32
Operating temperature +32°F to +104°F (0°C to +40°C)