Sharp LC-60LE635E - Chapter 2. Specifications; LC-60 LE635 E;636 E Specifications
Sharp LC-60LE635E
74 pages
Loading...
LC-60LE635E/636E/638E (1st Edition)
2 – 1
LC60LE635E
Service Manual
CHAPTER 2. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS (LC-60LE635E/636E)
Specifications
Item
LCD COLOUR TV (60"/152 cm),
LC-60LE635E
LC-60LE635RU
LC-60LE636E
LC-60LE636S
LCD panel
152 cm (60") X-Gen panel
Resolution 1,920 x 1,080 x 3 dots
Video colour system PAL/SECAM/NTSC 3.58/NTSC 4.43/PAL 60
TV
function
TV-
standard
Analogue CCIR (B/G, I, D/K, L/L’)
Digital
(635 series )
DVB-T (2K/8K OFDM), DVB-C, DVB-S/S2
Digital
(636 series )
DVB-T (2K/8K OFDM),
DVB-T2 (1K/2K/4K/8K/16K/32K OFDM), DVB-C
Receiving
channel
VHF/UHF
IR A ch
_
E69 ch (Digital), E2
_
E69 ch, F2
F10 ch,
I21
I69 ch, IR A
IR J ch
CATV
Hyper-band, S1
S41 ch
Satellite
(635 series
only)
950
2150 MHz*
1
TV-tuning system Auto Preset 999 ch (non-Nordic [DTV]),
Auto Preset 9999 ch (Nordic [DTV]),
Auto Preset 99 ch (ATV), Auto Label, Auto Sort,
Auto Preset 9999 ch (SAT [635 series only])
Stereo/Bilingual A2/NICAM
Audio amplifier 10 W x 2
Speaker (150 mm x 32 mm) x 2
Terminals Antenna VHF/UHF
75ǡ Din type (analogue & digital)
Satellite
only)
75 ǡ F type (DVB-S/S2)
RS-232C D-sub 9 pin male connector
EXT 1
SCART (AV input, Y/C input, RGB input, TV output)
EXT 2 RCA pin (AV input/AUDIO L/R)
EXT 3 Component (AV input/Audio L/R)
PC mini D-sub 15 pin
HDMI 1 (EXT 4) HDMI (ARC)
HDMI 2 (EXT 5) HDMI
HDMI 3 (EXT 6) HDMI
HDMI 4 (EXT 7) HDMI
USB 1 USB
USB 2 (HDD) USB
USB 3 (WIRELESS LAN) USB
ETHERNET (10/100) Network connector
HDMI 2/PC AUDIO (L/R) Ø 3.5 mm jack*
2
DIGITAL AUDIO OUTPUT Optical S/PDIF digital audio output
C. I. (Common Interface) EN50221, R206001, CI Plus specification
OUTPUT/Headphones RCA pin (AUDIO L/R)/Ø 3.5 mm jack (audio
output)
SD CARD (VIDEO
STORE)
SD card
OSD language Czech, Danish, Dutch, English, Estonian,
Finnish, French, German, Greek, Hungarian,
Italian, Latvian, Lithuanian, Norwegian, Polish,
Portuguese, Russian, Slovak, Slovene, Spanish,
Swedish, Turkish, Ukrainian, Romanian
Power requirement
AC 220-240 V, 50 Hz
Power consumption
(method IEC62087)
168 W
(0.1 W standby*