Sharp LC-60LE635E - LC-60 LE638 E Specifications
Sharp LC-60LE635E
74 pages
Loading...
LC-60LE635E/636E/638E (1st Edition)
2 – 2
[2] SPECIFICATIONS(LC-60LE638E)
Specifications
Item
LCD COLOUR TV (60"/152 cm),
LC-60LE638E
LCD panel
152 cm (60")
X-Gen panel
Resolution 1,920 x 1,080 x 3 dots
Video colour system PAL/SECAM/NTSC 3.58/NTSC 4.43/PAL 60
TV
function
TV-
standard
Analogue CCIR (B/G, I, D/K, L/L’)
Digital DVB-T (2K/8K OFDM), DVB-C, DVB-S/S2
Receiving
channel
VHF/UHF
IR A ch
_
E69 ch (Digital), E2
_
E69 ch, F2
F10 ch,
I21
I69 ch, IR A
IR J ch
CATV
Hyper-band, S1
S41 ch
Satellite
950
2150 MHz*
1
TV-tuning system Auto Preset 999 ch (non-Nordic [DTV]),
Auto Preset 9999 ch (Nordic [DTV]),
Auto Preset 99 ch (ATV), Auto Label, Auto Sort,
Auto Preset 9999 ch (SAT)
Stereo/Bilingual A2/NICAM
Audio amplifier 10 W x 2
Speaker (150 mm x 32 mm) x 2
Terminals Antenna VHF/UHF
75ǡ Din type (analogue & digital)
Satellite
75ǡ F type (DVB-S/S2)
RS-232C D-sub 9 pin male connector
EXT 1 SCART (AV input, Y/C input, RGB input, TV output)
EXT 2 RCA pin (AV input/AUDIO L/R)
EXT 3 Component (AV input/Audio L/R)
PC mini D-sub 15 pin
HDMI 1 (EXT 4) HDMI (ARC)
HDMI 2 (EXT 5) HDMI
HDMI 3 (EXT 6) HDMI
HDMI 4 (EXT 7) HDMI
USB 1 USB
USB 2 (HDD) USB
USB 3 (WIRELESS LAN) USB
ETHERNET (10/100) Network connector
HDMI 2/PC AUDIO (L/R) Ø 3.5 mm jack*
2
DIGITAL AUDIO OUTPUT Optical S/PDIF digital audio output
C. I. (Common Interface) EN50221, R206001, CI Plus specification
OUTPUT/Headphones RCA pin (AUDIO L/R)/Ø 3.5 mm jack (audio
output)
SD CARD
(VIDEO STORE)
SD card
OSD language Czech, Danish, Dutch, English, Estonian,
Finnish, French, German, Greek, Hungarian,
Italian, Latvian, Lithuanian, Norwegian, Polish,
Portuguese, Russian, Slovak, Slovene, Spanish,
Swedish, Turkish, Ukrainian, Romanian
Power requirement
AC 220
240V,50Hz
Power consumption
(method IEC62087)
168 W
(0.1 W standby*