Sharp LC-65D64U - Chapter 1. Specifications; Specifications
Sharp LC-65D64U
152 pages
Loading...
LC-65D64U
1 – 1
LC-65D64U
Service Manual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS
Item Model: LC-65D64U
LCD panel
65" Advanced Super View & BLACK TFT LCD
(Screen size 64
33
/
64
measured diagonally)
Number of dots 6,220,800 dots (1920 1080 3 dots)
TV
Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving
Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
*1
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 15W 2
Terminals
Rear
INPUT 1 AV in, COMPONENT in
INPUT 2 AV in, S-VIDEO in
INPUT 5 HDMI in with HDCP
INPUT 6 Audio in, HDMI in with HDCP
INPUT 7 15-pin mini D-sub female connector, Audio in 3.5 mm jack)
ANTENNA 75 Unbalance, F Type 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio output 1 (PCM/Dolby Digital)
OUTPUT Audio out
RS-232C 9-pin D-sub male connector
Side
INPUT 3 AV in, COMPONENT in
INPUT 4 HDMI in with HDCP
USB Software update
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement
AC 120 V, 60 Hz (FOR NORTH AMERICA)
AC 110-240 V, 50/60 Hz (FOR OTHERS)
Power Consumption 525 W (0.35 W Standby with AC 120V)
Weight
TV + stand 121.3 lbs./55.0 kg
TV only 110.3 lbs./50.0 kg
Dimension
*2
(W H D)
TV + stand 60
11
/
64
8
inch
TV only 60
8
inch
Operating temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)