Snapper LT120G30DB - Page 31
Snapper LT120G30DB
44 pages
Loading...
MAINTENANCE
INSTRUCTIONS
TRACTION
DRIVE
BELT
ADJUSTMENT
Continued
Secure
stationary
idler
with
mounting
bolt.
Place
spark
plug
wire
onto
spark
plug.
Set
park
brake.
Start
Engine.
Visually
inspect
traction
drive
belt
for
movement.
When
properly
adjusted,
the
should
not
have
any
movement
or
rotation
with
the
engine
running
and
park
brake
engaged.
Should
be
present,
readjust
to
release
belttension
as
described
in
previous
instructions.
BLADE
ADJUSTMENT
Move
tractor
to
a
firm,
level
surface.
Turn
"OFP.
Raise
hood,
remove
wire
from
and
secure
away
from
Move
blade
engagement
lever
down
"OFP.
See
Figure
60.
Lower
deck
lowest
cutting
position
Check
front
rear
level.
CAUTION
If
deck
front
rear
is
not
correct,
this
could
cause
problems.
30"
&
33"
DECKS
Measure
length
of
cable
extension
spring.
See
Figure
61.
engagement
lever
"ON".
Measure
cable
extension
spring.
extend
1"