Do you have a question about the Sungrow SG1100UD and is the answer not in the manual?
| Model | SG1100UD |
|---|---|
| Type | String Inverter |
| Rated Output Power | 1100 kW |
| Max. Input Voltage | 1500 V |
| Grid Frequency | 50 Hz / 60 Hz |
| Total Harmonic Distortion | < 3% |
| Max. Efficiency | 99% |
| European Efficiency | 98.7% |
| Power Factor at Rated Power | 0.8 leading ... 0.8 lagging |
| Cooling Method | Forced Air Cooling |
| Humidity Range | 0 - 100% |
| Operating Temperature Range | -25°C to 60°C |